Metastatik kolorektal kanserli hastaların ras mutasyon durumuna göre klinik ve patolojik özellikleri
Clinical and histopathological properties at diagnosis according to the ras mutation status of patients with metastatic colorectal cancer
- Tez No: 653286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Ras mutasyon durumuna göre metastatik kolorektal kanserli hastaların klinik ve patolojik özellikleri ile ilgili literatürdeki çalışmalar sınırlı-dır. Bu çalışmada metastatik kolorektal kanserli hastalarda tanı anındaki klinikohistopatolojik özelliklerin Ras mutasyon durumu ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma için 01.04.2012-24.08.2017 tarihleri arasında Afyon Kocatepe üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bölümünde takip ve tedavisi yapılmış toplam 530 kolorektal kanser tanısı almış hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 18 yaşından büyük, tanı anında metastatik hastalığa sahip veya takipleri boyunca metastaz gelişen ve Ras mutasyonu ba-kılmış 75 hasta dahil edildi. Ras mutant olan ve olmayan gruplar arasında; tümör lokalizasyonu, tanı anındaki metastaz yerleri, tümör belirteçleri ile ilişkisi, tümör diferansiyasyon derecesi ile ilişkisi ve genel sağkalım, arasındaki farklılıklar literatür verileri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Ras mutasyon oranı %50.7 oranında izlendi. Aynı zamanda Ras mutasyon ekzon alt tiplerinde en sık mutasyon %76 oranında ekzon-2 bölgesinde görüldü. Ras mutasyon durumuna göre klinikohistopatolojik özellikler istatistiksel fark içermiyordu. Ras wild tip hastaların genel sağkalımı, mutant hastalarara göre istatistiksel anlamlı olarak daha uzun görüldü. Ras wild tip 1.sıra tedavide Cetuk-simab/Panitumumab alanlarda genel sağkalım bevacizumaba göre daha uzun gö-rüldü fakat istatistiksel fark saptanmadı. Sol kolon tümör yerleşimli hastaların, cetuksimab/panitumumab tedavi kolunda genel sağkalımı bevacizumab koluna göre daha uzun görüldü ancak istatistiksel farka yansımadı. Cetuksimab/Panitumumab tedavisi alan hastalarda, sol kolon tm yerleşimli olanların genel sağkalımı sağ kolon tümör yerleşimlilere göre daha uzun görüldü. Sonuç: Çalışmamızın bazı kısıtlılıkları olsa da, bizim verilerimiz diğer sınırlı sayıda yapılmış çalışmalarla kıyaslandığında özellikle batı toplumunun verileri ile benzer saptandı. Ancak bu konuda yapılacak daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The literature on the clinical and pathological features of patients with metastatic colorectal cancer for Ras mutation status is limited. In this study, it was aimed to compare the clinical histopathologic features of the patients with metastatic colorectal cancer patients by the Ras mutation sta-tus at the time of diagnosis. Materials and Methods: : File records of patients with diagnosing colo-rectal cancer who were followed-up and treated at Department of Oncology in Afyon Kocatepe University Medical Faculty Hospital between 01.04.2012 and 24.08.2017 was analyzed retrospectively. A totally 530 patients' data were evalu-ated. Seventy-five patients who were metastatic disease at the time of diagnosis and who developed metastasis during follow-up, and who were known Ras muta-tion status were included in the study. Among the Ras mutant and non-mutant groups; tumor localization, location of metastases at diagnosis, relation with tu-mor markers, relation with tumor differentiation grade and general survival were compared with literature data. Findings: Ras mutation rate was 50.7%. At the same time, the most frequ-ent Ras mutation was observed in exon-2 region (76%). According to Ras muta-tion status, clinical and histopathologic features did not showed statistical diffe-rence. Overall survival of Ras wild type patients was statistically significantly longer than mutant patients. In Ras wild type, Cetuximab/Panitumumab was lon-ger overall survival than bevacizumab in first line treatment but, statistical diffe-rence was not detected. In the left sided colon tumor, cetuximab/panitumumab treatment arm was longer overall survival than bevacizumab treatment arm but this difference was not statistically significant. In patients treated with cetuximab/ panitumumab, the overall survival was longer in left sided than right sided colon tumors. Conclusion: Although our study has some limitations, our data are similar to those of the western community, especially when compared to other limited number of studies. However, there is a need for more extensive work to be done in this issue.