Preeklamptik gebelerde inhalasyon anesteziklerinin oksidatif stres üzerine etkisi
İnhalati̇on anestheti̇cs effect for oxi̇dati̇ve stress on preeclampti̇c pregnant
- Tez No: 359400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN SOYORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Serbest radikaller normal fizyolojik süreçte oluşur ve lipid peroksidasyonuna yol açarlar. Lipid peroksidasyonu ve bununla mücadele eden antioksidan sistem denge halinde çalışır. Gebelerde hamilelik boyunca artan plasental lipoperoksidatif aktivite hem plasentaya hem de fetusa olumsuz etkiler yapmaktadır. Preeklamptik gebelerde ise vasküler endotelyal hücre disfonksiyonuna bağlı lipid peroksidasyonundaki artış bu durumu daha dramatik hale getirmektedir. Genel anestezi (GA)'de kullanılan inhalasyon anesteziklerinin de oksidan-antioksidan sisteme etkisi vardır. Serbest radikallerin neden olduğu membran hasarı GA esnasında lipit peroksidasyon ürünlerinin artışı ile saptanır. Oksidatif stres içerisinde olan hastalarda kullanılacak inhalasyon ajanı ile etkileşimlerinin bilinmesi klinik önem taşır. Bu çalışma 26 preeklamptik ve 26 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 52 gebe üzerinde yapıldı. Hastalar dört gruba (n=13) ayrıldı. Birinci grup normal gebe+sevofluran grubu (Grup NS), ikinci grup preeklampsi+sevofluran grubu (Grup PS), üçüncü grup normal gebe+desfluran grubu (Grup ND), dördüncü grup preeklampsi+desfluran (Grup PD) olarak belirlendi. Operasyonun öncesi ile operasyon bitiminde hastalardan MDA, Katalaz, Ubikinon ve 8-hidroksi-2´deoksiguanozin seviyeleri ölçüldü. Çalışmamızda gruplar arasında MDA, Katalaz, Ubikinon ve 8-hidroksi-2´deoksiguanozin seviyeleri bakımından anlamlı fark bulunmadı. Gruplar kendi içinde işlem öncesi değer ile işlem sonrası değerler bakımından karşılaştırıldığında yalnızca MDA düzeylerinin Grup ND ve Grup PD'de anlamlı olarak düştüğü görüldü. Sonuç olarak, sezaryen girişimleri sırasında genel anestezik inhaler ajan olarak desfluran veya sevofluran kullanılmasının normal gebeler veya preeklamptik gebelerde; oksidan-antioksidan sistemi önemli derecede olumlu ya da olumsuz etkilememekle birlikte desfluranın normal ya da preeklamptik gebelerde oksidasyonu bir miktar daha fazla artırdığını, bu nedenle preeklamptik gebelerde inhalasyon ajanlarının oksidatif stres üzerine etkisi hakkında daha fazla olgu içeren çalışmalara ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Formations of free radicals are the normal physiological process and these radicals lead to lipid peroxidation. Lipid peroxidation and antioxidant system works in equilibrium. Lipoperoxidative activity increases during the pregnancy and effects placenta and fetus adversely .Vascular endothelial cell dysfunction in preeclamptic women connect to increasing in lipid peroxidation, it makes this situation more dramatic. Inhaled anesthetics which used in general anesthesia (GA), effect the oxidant-antioxidant system. Membrane damage caused by free radicals during GA is determined by the increase in lipid peroxidation products. Therefore the patients whom are in oxidative stress, we must know the inhalation agents for clinical importance. This study includes 52 pregnant; 26 pregnant preeclampsia and 26 healty pregnant. The patients were divided into four groups (n:13). The fist group was normal pregnant+sevoflurane (group NS), the second group was preeclampsia+sevoflurane (PS), the third group was normal pregnant+desflurane (group ND), the fourth group was preeclampsia+desflurane (PD). At the beginning and at the end of the operation,we measured MDA, Catalase, Ubiquione ve 8-hydroxy-2´deoxyguanosine levels. In our study for all groups MDA, Catalase, Ubiquione ve 8-hydroxy-2´deoxyguanosine levels were not found significantly different. When groups were compared with theirselves, beginning and the end of the operation levels, only the MDA levels significantly decreased in group ND and PD. As a result, during caesarean section using general inhaler anesthetic agents desflurane or sevoflurane in normal or preeclamptic pregnant has no effect on oxidant-antioxidant system. Desflurane increases oxidative stres in normal or preeclamptic pregnants, so we need more studies about inhaler anesthetic agents effects on oxidative stres in preeclamptic pregnants