USG eşliğinde yapılan infraklaviküler brakiyal pleksus bloğunda İ.V olarak verilen haloperidolün blok kalitesine etkileri
Effects of i̇ntravenous admi̇ni̇strati̇on of haloperi̇dol i̇n ultrasound-gui̇ded brachi̇al plexus block quali̇ty
- Tez No: 359399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÖKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Periferik blok gün geçtikçe anestezistlerin anestezi yöntemi tercihi sıralamasında üst sıralara yükselmektedir. Haloperidolün ucuz olması, düşük dozlarda bile ameliyat sonrası bulantı kusmayı etkin şekilde önlemesi, bu dozlarda yan etkisinin olmaması, yaşamsal fonksiyonları etkilememesi, erken derlenme ve hastaların hastanede kalma sürelerinde olumsuz bir etkisinin olmaması, hasta memnuniyeti ve konforunu arttırması gibi pozitif etkilerinden dolayı periferik blok yapılacak hastalarda premedikasyon ve sedasyon amaçlı olarak kullanılabilecek uygun bir ajan olduğunu düşünüp, bu araştırmada haloperidolün periferik blok kalitesine etkilerinin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniklerince, acil ya da elektif, tek taraflı el, ön kol veya kol cerrahisi uygulanacak ASA I-II grubu, 18-65 yaş arası vakalar çalışmaya alındı. Çalışmaya aldığımız olgular 20 kişilik rastgele 2 gruba ayrıldı. Haloperidol verilen grup (Grup H, n:20),Haloperidol verilmeyen SF verilen grup (Grup P, n:20) olarak belirledik. Çalışmamız çift kör olarak yürütüldü. Araştırmacı ve hasta dışında 3. bir şahıs tarafından ilaçlar hazırlandı. 3.şahıs hazırladığı fakat içeriğini söylemediği ilacı araştırmacıya verdikten sonra araştırmacı tarafından bu ilaç hastaya uygulandı. Dolayısıyla hasta ve araştırmacı ilaç verilen hastaların hangi grupta olduğunu bilmiyorlardı. Çalışma tamamlandıktan sonra hastaların hangi grupta olduğu belirlenip tasnif edildi. Hastalara aynı miktarda haloperidol ve serum fizyolojik verildi. Hastaların sistolik arteriyel kan basıncı, diyastolik arteriyel kan basıncı, ortalama ateriyel kan basıncı, periferik oksijen saturasyonu, kalp atım hızı, sensoriyal ve motor blok başlangıç ve bitiş zamanları, ağrı skalası, sedasyon skalası, hasta ve cerrah memnuniyeti değerlendirildi. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler, arteriyel oksijen satürasyonları, kalp atım hızları, motor blok başlangıç ve bitiş zamanları, duyusal blok başlangıç ve bitiş zamanları, postop 0. dk hasta memnuniyeti, postop ağrının hissedildiği ilk ana kadar olan süre, ağrının hissedildiği ilk an visüel ağrı skoru değerleri ve hasta memnuniyeti açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral block anesthesia has risen to the prefferred methods day by day by anesthetist. Haloperidol being cheap, even at low doses postoperative prevents nausea and vomiting effectively, no side effects on these doses, lack of vital functions in order to influence early recovery and patients' hospital stay a negative impact on the lack of patient satisfaction and increase comfort, such as positive due to the effects of peripheral blocks in patients undergoing premedication and sedation is a suitable agent that can be used for the purpose, thinking haloperidol in this study, we aimed to determine the effects on the quality of the peripheral blocks. Materials and methods: Orthopaedics and Traumatology, Plastic and Reconstructive Surgery clinics, emergency or elective surgery, unilateral hand, forearm or arm surgery in ASA I -II patients, aged 18 to 65 cases included in the study. That we studied patients were divided into 2 groups of 20 people at random. Haloperidol -treated group (group H, n = 20), haloperidol No Smoking SF -treated group (Group P, n: 20) have identified. Our study was conducted as double-blind. Patients drugs were prepared by the third person. The third person prepared the drug content, but not say anything about it to the researcher. Therefore, patients and researchers did not know which drug was given to which group of patients. After work up as in groups of patients were identified and classified. The patients were injected with saline in the same amount and haloperidol. Systolic blood pressure, diastolic arterial blood pressure, mean ateriyel blood pressure, oxygen saturation, heart rate, sensory and motor block start and end time, pain scores, sedation scores, patient and surgeon satisfaction were evaluated. Results: The demographic data between the two groups, arterial oxygen saturation, heart rate, engine blocks, start and end times, start and end times of sensory block, postoperative 0 min patient satisfaction, postoperative pain, which is felt until the first time, the first moment of pain visual analogue pain scores and patient satisfaction in terms of value differences were found.