Böbrek tümörlü hastalarda adenozin deaminaz, katalaz ve karbonik anhidraz enzim aktiviteleri
Adenosine deaminase, catalase and carbonic anhydrase enzyme activities in patients with kidney cancer
- Tez No: 359403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Böbrek kanserli hastalarda adenozin deaminaz, katalaz ve karbonik anhidraz enzimlerinin serumdan analizi ile böbrek tümörlerinin tanısında belirteç olabileceği ve böbrek tümörlerinin erken tanısında yol gösterebileceğine dikkatleri çekmek. Yöntem ve Gereç: Bu çalışmada renal hücreli karsinom (RHK) nedeniyle 2012 ve 2013 tarihlerinde kliniğimizde cerrahi girişim yapılan 33 hastanın ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kontrol grubundan 31 kişiden alınan kan örneklerinin serumu ayrıştırılıp -20 derecede saklanmıştır. Takiben bu serum örneklerinden; adenozin deaminaz Giusti spektrofotometrik yöntemiyle, katalaz H2O2 substratı kullanılarak, karbonik anhidraz ise C02 hidrasyonu ile tespit edilmiş ve verileri incelenmiştir. Bulgular: Kontrol grubunda eritrosit katalaz aktivite düzeyleri ortalama 25,4881 U / L (n:31) olarak bulunurken, kanserli hastalarda eritrosit katalaz aktivite düzeyleri ortalama 11,4701 U / L (n:33) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
To point out that serum analysis of adenosine deaminase, catalase and carbonic anhydrase enzymes may be markers in the diagnosis of renal tumors in kidney cancer patients and may lead to early diagnosis of renal tumors. Material and methods: In this study, the serum samples were separated from blood samples taken from the 33 patients who underwent surgical intervention renal cell carcinoma (RCC) in our clinic between 2012 and 2013 and 31 people in the control group who did not have any disease and these samples were stored at -20 degrees. Subsequently, from these serum samples, adenosine deaminase, catalase and carbonic anhydrase was determined and analyzed by using Giusti spectrophotometric method, H2O2 substrate, and C02 hydration, respectively. Results: The mean erythrocyte catalase activity levels in the control group were found as 25.4881 / L (n = 31), whereas the mean erythrocyte catalase activity levels in the cancer patients were found as 11.4701 / L (n = 33).