Mesane tümörlü hastalarda immün sistemindeğerlendirilmesi ve diğer ürolojiktümörlerle karşılaştırılması
Immune system in patients with bladder tumorsevaluation and other urologycomparison with tumors
  1. Tez No: 534889
  2. Yazar: ERKAN HİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İmmün sistem hücrelerinin tümör gelişimi sürecinde immunoregülatuar role sahip oldukları bilinmektedir. Hücresel immün yanıtın kanserli hastalarda tümör immünolojisinde anahtar rol oynadığına dair artan oranda kanıtlar mevcuttur. İmmün sistemin bu terapötik proçeste aktif bir rolmü aldığı yoksa sadece basit olarak pasif bir yanıt mı verdiği halen sorulan bir sorudur. Bu çalışmada mesane tümörü ve diğer ürolojik tümörlere sahip hastalarada BCG aşı skarı, PPD yanıtları değerlendirilmiştir. Periferik lenfosit alt grupları incelenerek mesane tümör evresi ile arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca bu hastalarda akım sitometri ile periferik kanda lenfosit alt grupları ayrılarak, mesane tümörü ve diğer ürolojik tümörlerde immünolojik sapmaların periferik kan lenfosit alt gruplarına yansıması incelenmiştir. Mayıs 2005 ile Aralık 2006 tarihleri arasında kliniğimizde tanısı konulan 45 mesane tümörlü, 23 prostat kanserli, 15 böbrek tümörlü ve herhangi bir malignite ve immünolojik bozukluğu olmayan, yaş kontrollu 35 olguluk, kontrol grubunda prospektif olarak yapılan bu çalışmada, bütün hastaların BCG aşı skar izi ve PPD testine verilen yanıt incelendi. Ayrıca akım sitometri ile periferik kan lenfosit alt gruplarının (CD3,CD4,CD8) analizi yapıldı. Mesane tümörlü hastaların BCG'ye bağlı aşı skarının; diğer ürolojik tümörlü hastalar ve kontrol grubuna göre çoğunlukla oluşmadığı saptanmıştır(p:0,001). Ayrıca mesane tümörlü hastalarda PPD negatifik oranı, diğer ürolojik tümörlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptanmış olmasına rağmen (0,002), kontrol grubuna göre anlamlılık seviyesinde bulunmuştur(0,057). Lenfosit alt gruplar incelendiğinde ise mesane tümörlü hastalarda evre ile arasında bir fark olmadığı gibi, diğer ürolojik kanseler ve kontrol grubu ile de herhangi bir fark elde edilememiştir. Sonuç olarak; bu bulgular mesane tümörü ile bağışıklık sistemi arasında bağlantı olabileceği fikrini desteklemektedir. Ancak immünolojik belirteçlerin, mesane kanser evreleme, takip ve prognoz tayininde kullanılması için daha çok sayıda hastayı kapsayan daha fazla sayıda çalışmaya gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Immunoregulatory role in the process of tumor development of immune system cells are known to be. Cellular immune response in tumor immunology in patients with cancer There is increasing evidence that it plays a key role. This therapeutic system of the immune system whether it takes an active role in the process or simply responds simply passively is a question currently being asked. In this study, patients with bladder tumors and other urological tumors BCG vaccine scar, PPD responses were evaluated. Peripheral lymphocyte subgroups The relationship between bladder and tumor stage was investigated. Also this With flow cytometry in patients, subunits of lymphocytes in peripheral blood are separated, bladder peripheral blood lymphocyte of immunological deviations in tumor and other urological tumors sub-groups were examined. Between May 2005 and December 2006, we were diagnosed in our clinic. bladder tumor, 23 prostate cancer, 15 kidney tumors and any malignancy and 35 age-matched controls with no immunological impairment In this prospective study, all patients underwent BCG vaccine scarring and PPD test response was examined. In addition, the flow of peripheral blood lymphocytes with flow cytometry groups (CD3, CD4, CD8) were analyzed. BCG-induced vaccination scar of patients with bladder tumor; with other urological tumors It was determined that it was not mostly formed according to the patients and the control group (p: 0.001). In addition, the rate of PPD negative in patients with bladder tumors is higher than in other urological tumors. Although it was found to be statistically significant (0.002), It was found at the level of significance according to the control group (0,057). When the lymphocyte subgroups are examined, the patients with bladder tumor there is no difference between other urological cancers and the control group. no difference could be obtained. As a result; These findings link the bladder tumor with the immune system. supports the idea that it may be. But immunological markers, bladder cancer more patients to use for staging, monitoring and prognosis