Air pollution potential of coment industry
- Tez No: 35946
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN MÜEZZİNOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu tezin hazırlanması sırasında çalışmalar örnek olarak seçilen bir tesiste yapılmıştır. Tesisteki mevcut teknoloji ve uygulanan kontrol sistemleri irdelenmiş, kaçak emisyon noktaları ve kütle debileri tesbit edilmiştir, iki ayrı numune alma noktası tesbit edilerek, bu noktalardan dış hava kalitesini tayin etmek amacıyla numuneler alınıp dış havadaki partikül madde konsantrasyonları hesaplanmıştır. Yapılan bu hesaplamalar ve tesbitler“Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği”limitleri ile karşılaştırılmış. SUMMARY The studies carried out in this thesis work has been made in and around a real cement plant. Existing technologies and control systems of cement manufacturing plants have been evaluated for air pollution potential. Fugitive emission points and their emission quantities have been determined. Also two different sampling points have been decided for determining ambient air quality in the near vicinity. Samples have been taken from these sampling points and airborne dust concentrations have been calculated. These calculations and determinations have been compared with the Turkish Air Quality Protection Regulation. The effect of the selected plant to the ambient air quality has been estimated from the actually measured total emission flowrates.
Özet (Çeviri)