Bela Bartok ve piyano eğitiminde mikrokosmos
  1. Tez No: 35947
  2. Yazar: SUZAN BEYDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEMDUH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZ Bartok, ölümünden kasa bir süre önce yayıncısının (Boo- sey ve Hawkes) ricası üzerine MÎKROKOSMOS ' un tamamını bir araya topladı. Bu güne kadar yazılmış pek çok kitap, tez ve makalelerin büyük bir kısmı MÎKROKOSMOS ' un pedagojik yönüyle ilgilidir. îçinde kolaydan zora doğru sıralanmış 153 piyano parçasından oluşmuş MÎKROKOSMOS serisi, önsözünde ve içerdiği parçalarda bazı uyarılar taşımasına rağmen, bu bilgiler ye- yeterince açık değildir. İşte bu sebeple bu tez, piyanistler ve piyano öğret menleri için bir klavuz kitap seklinde hazırlanmıştır. Çeşitli kaynaklardan yararlanılarak MÎKROKOSMOS ' un teknik ve müziksel analizi yapılmıştır. Bu teknik ve müziksel analize ilave olarak, Bartok'un piyanist ve bestecilik kariyeri kısaca anlatılmış, onun piyano çalma ve öğretme kurallarına yer verilmiş ve eserin günümüzdeki genel eğitim teorisi ile ilişkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC Bartok gathered the whole MICROCOSMOS together soon before his death on the request of his editor ( Boosey and Hewkes). Most of the books, thesis and articles written un til today are about the pedagogical side of MICROCOSMOS. Although the MICROCOSMOS series, which consists of 153 piano pieces ordered from the easiest to the most difficult contains some warnings in it's introduction and in the inc luded pieces, these informations are not clear enough. Because of this reason this thesis is prepared for the pianists and the piano teachers as a guide book. The tech nical and musical analysis of MICROCOSMOS is done by utili zing various written sources. In addition to this technical and musical analysis, Bartok' s career as a pianist and com poser is told briefly, his rules for playing' and teaching the piano is included and the relation of MICROCOSMOS with today's general education theory is determined. II