Ayva anaçlarının armut çeşitleri ile uyuşma durumları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35967
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖZÇAĞIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünün bahçe ve laboratuvarlarında 1989-1993 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada Akça, Ankara, B. Hardy, Mustafa Bey ve Williams armut çeşitlerinin, Ayva A (EM A), Limon, Ören, Şeker Gevrek ve Turgutlu ayvaları ile uyuşma durumları saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Armut/Ayva aşı kombinasyonlarında aşı yerlerinin aşılamadan bir, dört ve oniki ay sonraki anatomik yapıları incelenmiştir. Bu dönemlerde aşı yerlerinden alman enine ve boyuna kesitlerde yapılan anatomik incelemelerde, aşı yerinde meydana gelen kallus dokusu ve nekrotik alanların oluşum yerleri ile miktarları; anaç ve kalemin kambiyum, ksilem, floem ve korteks dokularının oluşumu ile birleşme durumları saptanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Aşılamadan bir ay sonra, bütün aşı kombinasyonlannda anaç ile kalem arasında, en fazla aşı gözünün öz kısmı altında ve yan ceplerde olmak üzere kallus dokusu meydana gelmiştir. Mustafa Bey/Ören aşı kombinasyonunun bazı örnekleri hariç, yine bütün kombinasyonlarda kambiyum ve ksilem dokuları da oluşmuş, ancak henüz birleşme gerçekleşmemiştir. 2. Nekrotik alanlar, genellikle anacın ksilem dokusunun dış yüzeyinde ve aşı gözünün floem dokusunda görülmüştür. 3. Anaç ile kalemin dokularında oluşan nekrotik alanlar zamanla yok olmamış, ancak bunların doku içindeki nisbi miktarlarında azalma gözlenmiştir. 4. İncelenen aşı kombinasyonlarından uyuşma gösterenlerinde, aşı yerinde zamanla iyileşme olduğu görülmüştür. 5. Aşı kombinasyonlarının bazılarında, aşı birleşme yerinde, kambiyum dokusundan yeni ksilem hücreleri yerine, ksilem parankima hücrelerinin oluşması gecikmiş uyuşmazlığın bir belirtisi olabilir.6. Ayva A anacı, Akça, B. Hardy, Ankara armutları; Limon ayvası, B. Hardy, Akça ve Mustafa Bey armutları; Şeker Gevrek, Ören ve Turgutlu ayvaları ise, Akça ve B. Hardy armutları için anaç olarak kullanılabilirler. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY The trial was carried out at the garden and laboratories of Ege University Faculty of Agriculture Department of Horticulture located in Bornova-îzmir between 1989 and 1993. In the research, the level of compatibility of pear varieties, Akça, Ankara, Beurre Hardy, Mustafa Bey and Williams with quince varieties Quince A (EM A), Limon, Ören, Şeker Gevrek and Turgutlu quince varieties which were tested as rootstocks were investigated. Thus, anatomical structure of the bud union of the tested pear/quince combinations were examined in sections taken one, four and twelve months after budding. In the horizontal and vertical sections, the calli formation and location and area of the necrotic regions; the formation of cambium, xylem, phloem and cortex tissues both in the rootstock and the scion as well as the bud-union were observed. The examinations enclosed the following findings. 1. In the sections taken one month after budding, calli formation was observed in all of the tested combinations but the highest calli formation was seen below the ray of the scion bud and at the side pockets. With the exception of some samples taken from Mustafa Bey/Ören combination, cambium and xylem tissues were formed in all of the combinations however union was not yet realized. 2. Necrotic areas were observed generally on the outer surface of the rootstock xylem tissue and phloem of the scion. 3. The necrotic areas which appeared within the tissues of both the rootstock and the scion did not disappear in time however the areas decreased relatively. 4. Among the tested combinations the bud-union seemed to improve in compatible pairs. 5. In some of the combinations the formation of xylem parenchymatous cells from the cambium in place of xylem cells at the union could be an indication of late incompatibility.6. As a conclusion, Quince A can be recommended as a rootstock for pear varieties Akça, Beurre Hardy and Ankara; quinoe ev. Limon for Beurre Hardy, Akça and Mustafa Bey pear varieties; Şeker Gevrek, Ören and Turgutlu for Akça and B. Hardy. Ill