Bornova şartlarında great lakes salata ve yedikule marul çeşitlerinin farklı dönemlerde yetiştirilmesinin kalite ve verime etkisi
- Tez No: 35968
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
67 ÖZET 1991-1992 yıllarında Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü sebzecilik deneme alanlarında yapılan bu çalışmada Yedikule marulu ve Great Lakes salata çeşitlerinin farklı ekim ve dikim tarihlerinde yetiştirilerek, verim ve kalite açısından en uygun dönem araştırılmıştır. Tohum ekimleri, dört farklı tarihte harçla hazırlanmış tahta fide kasalarına yapılmıştır. Kasalardaki fideler, 3-4 yapraklı ve kalem kalınlığına gelince esas yerlerine dikilmiştir. Fideler dikiminden 15 gün sonra düzenli aralıklarla (15' er gün) her parselden birer örnek bitki alınmıştır. Alınan Örneklerde bitki boyu, bitki çapı, bitki ağırlığı yaprak sayısı, gövde uzunluğu, kök uzunluğu ile kök, gövde, yaprak yaş ve kuru ağırlıkları saptanmış ve bitkilerin gelişme peryotları incelenmiştir. Hasat dönemlerinde Yedikule marulu ve Great Lakes salata çeşitlerinde her parselden elde edilen toplam pazarlanabilir bitki ağırlığı, toplam bitki sayısı, ortalama bitki ağırlığı belirlenmiştir. Ayrıca parsel 1 erdeki ortalama yaprak sayıları bulunmuştur. Her parseldeki tüm bitkilerde bitki boyu ve bit ki çapları ölçülerek, ortalama bitki boyları ve ortalama bit ki çapları hesaplanmıştır. Her parseldeki bir bitki üzerinde kök uzunluğu, gövde uzunluğu, yaprak alanı, vitamin C, toplam yaş ve toplam kuru madde tayinleri saptanmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Dört farklı ekim ve dikim tarih-- 68 leri uygulanmış ve tek hasat yapılarak toplam dört hasat dönemi belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Yedikule çeşidi için en kaliteli ve en verimli ürünün alındığı hasat döneminin III. dönem (17.04.1992), Great Lakes çeşidi için IV. hasat dönemi (14.05.1992) olarak saptanmıştır. En uygun ekim tarihlerinin ise Yedikule çeşidi için 30.9.1991, Great Lakes çeşidi için ise 15.10.1991 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 69 - SUMMARY In this study vhich was carried out 1991-1992 at the Department of Horticulture at Ege University, Faculty of Agriculture. It was investigated the suitable sowing date for high quantity and profitness of cvs.Yedikule and Great Lakes. Seeds of cvs. Yedikule and Great Lakes were sown into the trays at four different dates. Than the seedlings were transplated to the field. The optimum sowing and planting dates to produce heads with high yield and quality under our regional conditions were determined. In harvest period marketable plant weight, average plant weight., rota] plant number, plant lenght, and head diameter were determined. In the five plant, in each aplication average leaf number were determined. In only one plant each aplication root lenght, stem lenght, leaf area, vitamin C, total fresh and total dry weight substance were determined. The experiments were set up according to the randomized blocks experimental design with 4 replicates. 30 September - 15 October was determined to be the most suitable sowing date for cvs Yedikule and cvs Great Lakes respectirely. III. harvest period was determined as to be the most profitable periot for cvs Yedikule and IV. harvest period was determined to be most profitable period for cvs Great Lakes.