Türkiye Selçuklu devlet adamları (1075-1308)
The Turkey Seljuk statesmen (1075-1308)
  1. Tez No: 359672
  2. Yazar: KEZİBAN DEMİRELİŞÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM TUFANTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye Selçuklu Devleti'nin kuruluşunda, gelişmesinde ümeranın kendilerine has politikalar izlediğini biliyoruz. Bu devlet adamları zaman zaman Atabey, emiri ahur, şarabsâlar, subaşı, divânı istifânın başında müstevfi gibi görevleri yerine getirdiler.Ayrıca bu şahısların birçoğunu da imar faaliyetleri içerisinde görüyoruz. Türkiye Selçuklu Devleti'ne hizmet eden emirlerin bir kısmı da görevlerindeki başarılarında ya da devlet adamlarının desteği ile vezirlik makamına kadar yükselirler. Makalemizde bu şahısların vezirlik mevkisine gelene kadar ki siyasî ve sosyal yaşamlarını konu aldık. Bu makalemizde Türkiye Selçuklu Devleti'nin varoluşundan yıkılışına en etkili hususlardan biri olan yönetim mekanizmasının bozulmasında, devlet adamlarının rolünü ortaya koymaya çalıştık. Bu yönüyle makalemiz devlet adamlarının biyografisinden öte onların dönemin şartlarına göre faaliyetlerini ele alan bir araştırma olmuştur.
Özet (Çeviri)
İt is known that the statesmen had a specific politician in the foundation and the devel-opment of the government of Turkish Selcuklu. These statesmen had a mission as Atabey, emiri ahur, şarabsâlar subası and the financial minister. İn addition to these we see these people dealing with public improvement. Some of the emirs who served in the government of Turkish Selcuklu were promoted as ministers. İn this article we mention about the political and social activities promoted as ministers. İn this article we try to convey the roles of the statesmen in one of the most effective subject, from the foundation to collapse of the government of Turkish Selcuklu, the corruption of the manegement mechanism. İn this aspect , this article is beyond being just a biagraphy of statesmen but it is an article which is an investigation of those people and their conditons in their own term.