Men, women and language: The phase of existence in Sandra Cisneros's Caramelo, The House On Mango Street and Women Hollering Creek And Other Stories
Erkek,kadın ve dil: Sandra Cisneros'un Caramelo, The House On Mango Street ve Women Hollering Creek And Other Stories adlı eserlerinde varlık alanı
- Tez No: 359679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı kimlik, aidiyet ve özsaygıyı terk etmeye zorlanan kadınların mücadelelerini göstermek ve kadınlar üzerinde tam bir otorite bahşedilen erkeklerin sahip olduğu imtiyazlara yoğunlaşmaktır. Ayrıca erkek ve kadın karakterlerin kullandıkları dil statülerini gösteren bir araç olarak işlev görür. Erkek karakterler dili kadınların seslerini bastırmak için kullanır, öte yandan kadınların benlikleri ve özsaygıları kısıtlanır ve yok edilir. Kadın karakterler özgürlüklerini ve birey olma duygularını kaybedip, erkeklerin kölesi olurlar.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to point out the struggles of women who are forced to forsake identity, possession, and self-esteem and to focus on the privileges of male characters that have been blessed with an absolute authority over women characters. In addition, the language they adopt operates as a remainder of their statues. Male characters use it to suppress the voice of women; on the other hand, the identity and self esteem of women are restricted and stifled. They lose their freedom and sense of individuality; thus, become slaves of men.