Melda Akbaş'ın So Wie Ich Will adlı romanında kültürlerarasılık
  1. Tez No: 359680
  2. Yazar: GÜLAY BÜYÜKTOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM UZAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Almanya'da en büyük göçmen grubunu Türkler oluşturmaktadır. Türk göçmenlerin etnik kültürlerini devam ettirmek istemeleri aynı zamanda Alman toplumunu benimseme düzeyleri ve onların kültür yapılarına uymak istemeleri zaman zaman sorunlara neden olmuştur. Bu çalışmada, henüz yirmi iki yaşında olan Melda Akbaş'ın on sekiz yaşında yayımladığı“So Wie Ich Will”adlı eserinde kültürlerarası sorunlara, etkileşimlerine ve sonuçlarına yer verilmiştir. Genç bir yazar olan Melda Akbaş kitabında iki kültür arasında yaşadığı farklılıkları anlatmıştır. Almanya'nın tanınmış yayınevi olan 'Bertelsmann' tarafından piyasaya sürülen iki yüz kırk sayfalık kitap Almanya'da hem edebiyat camiasında hem de medya tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştır. Bu çalışma, giriş bölümünden, beş ana kısım ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde yazar hakkında ve çalışmanın yöntemi üzerine bilgi verilmiştir. İkinci kısımda göç olgusunun ne olduğu anlatılmıştır. Üçüncü bölümde kültür kavramı üzerinde durulmuştur, Türk Kültürü'nün ve Alman Kültürü'nün tarihsel gelişimi aktarılmıştır. Dördüncü bölümde Almanya'daki göçmen Türklerin oluşturduğu edebiyat örneklendirmelerle açıklanmıştır. Beşinci kısım tezin ana kısmıdır. Bu bölümde“So Wie Ich Will”romanı detaylı bir şekilde incelenmiş ve kültürlerarası sorunlar olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konmuştur. Eser temel alınarak yazarın yaşadığı kültürlerarası sorunlar belirlenmiş, bu sorunların yabancı bir kültür içindeki yansımaları gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
The biggest immigrant group in Germany is the Turks. That the Turks want to keep and retain their own cultures causes some problems about the level of their adoption of German culture and compatibility to their cultural codes. This study examines intercultural problems and their results in“So Wie Ich Will”, published when its writer was 18-year-old, which is written by Melda Akbaş, who is 22 years old now. Melda Akbaş, who is a young writer, tells the differences between two cultures in which she lives. The book, published by Bertelsmann which is a famous publishing company in Germany, was warmly welcomed among literary milieu and media. This study is made up of an introduction chapter, five main chapters and conclusion chapter. In the first chapter, there is information about the writer and the method of study. In the second chapter, the concept of immigration is evaluated. In the third chapter, the notion of culture is in question; the development of Turkish and German cultures is given. In the fourth chapter, the literature of the immigrant Turks in Germany is explained through examples. The fifth chapter is the main section of the thesis. In this chapter, the novel“So Wie Ich Will”is analyzed in detail and intercultural issues are put forward through their negative and positive aspects. Through the analysis of the novel, the intercultural problems that the writer has been going through are specified and the reflection of these problems in a foreign culture is demonstrated.