Ayak bileğinde dorsi-plantar fleksör kas kuvvet oranının denge ve plantar basınç dağılımı üzerine etkisi
Effect of ankle dorsi-plantar flexor muscle strength ratio on balance and plantar pressure distribution
  1. Tez No: 359762
  2. Yazar: KARDEM SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Sağlıklı bireylerde ayak bileği dorsi-plantar fleksör kas kuvvet oranlarının postural kontrol, denge ve plantar basınç dağılımı üzerinde etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Araştırmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu?nda 18 ile 30 yaş arasında, öğrenim gören bireyler alınmış, demografik bilgileri sorgulanmıştır. Denge Balance Master, kas kuvveti bilgisayarlı dinamometre ve plantar basınç dağılımı EMED Pedobarograf ile ölçülmüştür. Dorsi-plantar fleksör kas kuvvet oranlarının (DPO) denge, postural kontrol ve plantar basınç dağılımı üzerine etkisi incelenmiştir. İstatistiksel analiz Statistical Package for Social Science Windows istatistik programı versiyon 15.0 ile Pearson Korelasyon testi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 18 ile 30 (23.78±3.02) yaş arası 40 katılımcının, ayak bileği dorsi-plantar fleksör kas kuvvet oranları sağ DPO 0.95±0.4, sol DPO 1.02±0.3 olarak bulunmuştur. Yapılan bu bilateral değerlendirme sonucunda oranlar korele edildiğinde her iki ekstremite arasında kuvvet yönünden istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı için sadece sağ ayak araştırmada kullanılmıştır (p=0.416). Katılımcıların ayağın 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Objective : Our study is planned to research the effects of ankle dorsi-plantar flexor muscle strength ratio on postural control, balance and plantar pressure distribution in healthy individuals. Material and Method : This study involved Individual between ages 18-30 who were studying in Dokuz Eylül University Physical Therapy and Rehabilitation. Demographic data of these individuals were analyzed. Balance was measured by Balance Master, muscle strength was measured by computerized dynamometer and plantar pressure distribution was measured by EMED Pedobarograph. The effects of ankle dorsi-plantar flexor muscle strength ratio (DPR) on postural control, balance and plantar pressure distribution were analyzed. Statistical analysis was made with Statistical Package for Social Science Windows 15.0 software with Pearson corolation test. Results : 40 of the participants age between 18-30 (23.78±3.02) right ankle dorsi-plantar flexor muscle strength was found to be 0.95±0.4, left dorsi-plantar flexor muscle strength was found to be 1.02±0.3. The assessments were done bilaterally and there is no significant difference among muscle strength so right foot used. There was a negative, moderate and statistically significant correlation in right foot DPR time-pressure integral and maximum force measurements. Conclusion : In this study due to the dorsi-plantar flexor muscle strengths of healthy young individuals are 8.57:8.67 have slight effects on balance and plantar pressure. The muscle strength of dori-plantar flexion possibly drew a veil over the effects of maintaining postural stability. Because of this reason it is thought that researches needed to be done in order to determine the threshold ratio values of participants with different ages that detoriate postural stability. Keywords : Muscle strength ratio, balance, plantar pressure, postural control, pedobarography, limit of stability, unilateral stance