Sivas yöresinde os trigonum oranının radyolojik olarak araştırılması
An Investigation about the incidence of os trigonumin Sivas
- Tez No: 74
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışma Sivas'ta bulunan hastanelerdeki arşivlerde, lateral ayak radyografisi çektiren yetişkin hastalarda Os Trigonum bulunma oranını saptamak amacıyla yapılmıştır. Son 5 yıl içerisinde çektirilen toplam 1060 ayak radyografisi incelenmiş, kadınlarda %6,14, erkeklerde %11,27 oranında olduğu, genel ortalamanın %10,09 olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak kadınlarda, erkeklerden daha az bulunduğu, er keklerin sağ ayaklarında, kadınların ise sol ayaklarında daha fazla oran da bulunduğu bir bulgu olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY AN INVESTK3ATTION ABOUT THE INCIDENCE OF OS TRIGONUM IN SİVAS This work has been carried out in archives of the hospitals İn Sivas in order to establish the incidence of Os Trigonum in, adult pa tients having lateral foot radiographies. A total of 1060 foot radiographies during the last 5 years have been examined and it has beerv established that the incidence was 6.14% in females and 11,27% iir males, the ave rage occurrence being 10.09%. In conclusion, it has been established that the incidence was found to be lees in females than in males and it occurred in the right feet of males but In the left feet of females.