Yağlı tohumlar ve bitkisel yağ sektörünün finansal analizi: Hatay ilinde bir uygulama
The financial analysis of oil seeds and vegetable oil sector: An application on Hatay
  1. Tez No: 359935
  2. Yazar: ONUR CENK ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı bitkisel yağ sektöründe yağlı tohum hammaddesi yetersizliğinden kaynaklanan atıl kapasite sorununun olası etkilerini finansal oranlar yardımıyla yorumlamak suretiyle ülkede yağlı tohum üretiminin önemini ortaya koymak ve konuyla ilgili öneriler geliştirmektir. Çalışmada sektörel sorunlara yönelik açıklamalar yapılmış, bitkisel yağ sektörünün finansal oranları yorumlanmış ve sonrasında pamuk bitkisinin ağırlıkla yetiştirildiği Hatay ilinde temsili bir firmanın mali tabloları oran analizi teknikleriyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, yağlı tohumlar ve bitkisel yağ sektörünün oran analizi sonuçları ile mukayese edilmiş, böylece sonuçların tutarlı olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca firmanın sektördeki yeri ve payı inceleme konusu edilmiştir. Analiz neticesinde yağlı tohum ekiminin arttığı ve hammadde temininde sorun yaşanmayan 2010 yılında, hammadde temininde sorun yaşanan diğer dönemlere (2009 ve 2011) göre kapasite kullanım oranının yükselmesine bağlı olarak şirketin maliyetlerinde azalış olduğu için sektör genelinde karlılık değerlerinin arttığı, Pamuk A.Ş.'nin aynı dönemdeki karlılık değerlerinin sektöre göre daha yüksek gerçekleştiği saptanmıştır. Öte yandan Pamuk A.Ş.'nin sektöre göre daha az risk alan bir yaklaşımda olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Yağlı Tohumlar, Bitkisel Yağlar, Ayçiçeği, Soya, Pamuk, Hatay, Küspe, Biyodizel, Finansal Tablo Analizi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, oilseed feedstock vegetable oil industry caused by the inability of the possible effects of excess capacity problem by interpreting financial ratios, to help reveal the importance of oilseed production in the country and to develop recommendations on the subject. In the study, remarks made towards sectoral issues, vegetable oil sector after financial ratios, interpreted by weight of cotton plants grown in Hatay province, a representative of the company's financial statements, ratio analysis techniques were analyzed. The resulting findings, oilseeds and vegetable oil industries were compared with the results of the ratio analysis, we tried to determine whether the results were consistent. We also share the firm's position in the industry and has been the subject of study. Analysis as a result of oilseeds cultivation has increased and supply of raw materials pose a problem-free in 2010, raw material supply problems experienced other periods (2009 and 2011) by the capacity utilization rate to rise, depending on the company's decrease in cost because the overall sector profitability levels were higher, Cotton Inc.'s profitability of the sector than in the same period value has been determined that high place. While cotton Inc.'s higher than the sector in an approach was found to be less risk.