Avrupa resim sanatında Empresyonizmden Kübizme kadar figürde deformasyon
In European art from Impressionism to Cubism in figure to deformation
  1. Tez No: 359942
  2. Yazar: HÜSEYİN BOZOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanata farklı bir özellik katmak, yeni açılımlar için bir ön koşul özelliği oluşturmak, doğal olanı değiştirme kaygısıyla mümkündür. Gerçekte her sanat alanında var olan bu kaygı, resmi de hep şaşırtan ve merak uyandıran hale geyirmiştir. Resim sanatında bilinç ve bilinçdışı arasında ortaya çıktığı düşünülen deformasyon, bir noktadan sonra her sanatçıda kendine özgü bir ifade biçimi olarak şekillenecektir. Bu araştırma, resim sanatında, Empresyonizm ile birlikte değişen resim anlayışının figür deformasyonları bağlamında Kübizm akımına kadar olan süreci içermektedir. Bu araştırmanın başlangıcında deformasyonun kavramının tanım ve kökeni üzerinde durulmuştur. Resim sanatında deformasyonu doğuran toplumsal, sosyal ve kültürel nedenler irdelenmiştir. İkinci bölümde; yaratıcılık ve sanatçının yaratma süreci üzerinde durulmuştur. Öz ve biçim ilişkisi incelenmiş, deformasyonun sanatçının bireysel üslup oluşturması açısından önemi üzerinde durulmuştur. XIX. Yüzyıla kadar biçimin ön planda olmaması ve sanatın daha çok bir amaca hizmet etmesine rağmen, bu süreçte dahi deformasyonun var olduğu tespit edilmiş, akımlar üzerinde incelemelerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde; Avrupa Resim Sanatının Empresyonizm'le beraber büyük bir değişime uğraması ve Kübizm'e kadar olan süreç arasındaki akımlar üzerinde durulmuştur. Araştırmanın son bölümünde Avrupa Resim Sanatında var olan figür deformasyonlarının Türk Resim Sanatına olan yansıması araştırılmıştır. Türk Resim Sanatı hakkında genel bilgi verilmiştir. ANAHTAR KELĠMELER Figür, Deformasyon, Kübizm, Empresyonizm
Özet (Çeviri)
Adding a different property to the art, creating a pre-condition feature for new expansions is possible with the anxiety of changing natural. In fact, this anxiety that has been all in the fields of art, makes drawing always surprising and intriguing. In the art of painting the deformation which thought to arise between conscious and unconscious will be shaped after a certain point in every artist by a unique form of expression. In the art of painting this study includes the process until the current of Cubism in the context of the figure deformations of painting concept that ranging along with Impressionism. At the beginning of this research it has been focused on the deformation of the concepts and origins. Social and cultural reasons that bring about deformation in art have been examined. In the second part; creativity and the process of artist's creating have been focused on. It has been examined the relationship of essence and form; focused on the importance from the point on the artist's forming individual style. Although the form wasn't at the forefront until the XIX. century and the art more served for a purpose, even in this process deformation has been determined and examinations were made on the currents.In the third part; The European Art undergo a major change together with Impressionism and the currents between the process until Cubism were focused on. . In the last part of the research, the figure deformations that exist in European Art's reflections to Turkish Painting was investigated. A general information about Turkish Art was given. KEY WORDS Figüre, Deformation, Cubizm, Ġmpressionism