Baş-boyun radyoterapisi alan hastalarda karadut pekmezinin oral mukozitleri önleme etkisi
Black mulberry impact of oral mucositis in patients receiving head and neck radiotherapy
- Tez No: 360054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Deneysel nitelikte olan bu çalışma, baş-boyun radyoterapisi alan hastalarda karadut pekmezinin oral mukozitleri önlemedeki etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Aralık 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsünde 80 hastanın katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışmaya baş-boyun kanseri tanısı konmuş radyoterapi tedavisi olan hastalar alındı. Önceden hazırlanan randomizasyon listesine göre deney grubuna 38 kişi ve kontrol grubuna 42 kişi olmak üzere 80 kişi örnekleme alındı. Kontrol gurubuna, kliniğin standart protokolü uygulandı. Deney gurubuna standart protokolün yanı sıra karadut pekmezi uygulandı. Çalışma verileri; Kişisel Bilgi Formu, National Cancer Institute (NCI) toksisite kriterleri, Beck oral mukoza değerlendirme cetveli, Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Değerlendirme Formu kullanılarak toplandı. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare, Mann Withney U ve Kaplan Meyer, Cox Regresyon Analizi kullanıldı. Yaş ortalaması yaklaşık 55 olan hastaların büyük bir kısmını erkek ve evli olan hastaların oluşturduğu saptandı. Baş-boyun radyoterapisi alan hastaların çoğunun lokal evrede olduğu saptandı. Hastaların çoğuna eşzamanlı sisplatin bazlı kemoradyoterapi uygulandığı belirlendi. Karadut pekmezinin mukozit oluşumunu önlediği, mukozit oluşumunu geciktirdiği ve şiddetini azalttığı saptandı. Dişetlerinde hassasiyet oluşumunu önlediği, ağrı oluşumunu önlediği ve geciktirdiği, şiddetini azalttığı saptandı. Disfaji oluşumunu önlediği ve geciktirdiği, şiddetini azalttığı bulundu. Bu çalışmanın sonucunda, karadut pekmezinin oral mukozitleri önlemede etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This experimental study was planned to assess the effects of mulberry molasses for oral care of oral mucositis in patients receiving radiotherapy. Eighty Head and Neck cancer patients, were treated with RT in Istanbul University Faculty of Medicine, Oncology Institute between December 2012 and June 2013. Patients were divided into experimental (38) and control groups (42) in line with the randomization list prepared before. Clinic's standard oral care protocol during RT was applied to the control group. The experimental group received addition at mulberry molasses protection. Research data was collected with Patient Description Form, Common Terminology Criteria for Adverse Events (CTCAE) v.4.0, Beck evaluation of the oral mucosa scale and University of Washington Quality of Life Assessment Questionnaire (UW-QOL). Chi-square, Mann Withney U and Kaplan Meier, Cox regression analysis were performed. The mean age was 55 and most of the patients were male and married. The majority of patients receiving head and neck radiotherapy were in the local stage. Locoregional dissease and most of them recieved concurrent cisplatin-based chemoradiotherapy. Mulberry molasses prevented and treated, retarded the formation of mucositis and decreased mucositis grade in patients with RT. Mulberry molasses Gum sensitivity and pain. Severity of dysphagia, was also reduced. In conclusion, mulberry molasses has been found to be effective in preventing oral mucositis.