Diş kaynaklı kök hücrelerin odontoblastik diferansiyasyonu üzerine D3 vitamininin farklı konsantrasyonlarının etkisinin incelenmesi
Effects of different vitamin D3 concentrations on odontoblastic differentiation of human dental pulp stem cells
  1. Tez No: 360068
  2. Yazar: GÖKŞEN MUCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SEPET, PROF. DR. AYHAN BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Dentistry, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Mucuk, G. (2014). Diş Kaynaklı Kök Hücrelerin Odontoblastik Diferansiyasyonu Üzerine D3 Vitamininin Farklı Konsantrasyonlarının Etkisinin İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Pedodonti ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Kök hücreler; kendi kendine devamlı bölünme yeteneğine sahip olan, en az iki farklı hücre tipine farklılaşabilen özelleşmemiş hücrelerdir. Uygun mikroçevre oluşturularak farklı hücre tiplerine diferansiyasyonları sağlanabilir. Amaç; insan dental pulpa kök hücrelerinin, D3vitamininin farklı konsantrasyonları ile modifiye edilmiş osteo-odontoblastik diferansiyasyon kültüründe (ODK) proliferasyon kapasitesi ve erken dönem dentinogenezis yanıtlarının immunohistokimyasal ve mikroskobik olarak incelenmesidir. 19-25 yaş arası bireylerin üçüncü büyük azı dişlerinden mekanik ayrıştırma metodu kullanılarak kök hücreler elde edilmiştir. Kök hücre kültür medyumu,hücrelerin %70-80 oranında üremesi ışık mikroskobunda izlendikten sonra üç farklı konsantrasyonda D3vitamini ve BMP-2,TGF-β1,FGF2,deksametazon içeren modifiye kültür medyumu ile değiştirilmiş, kontrol grubuna D3vitamini eklenmemiştir. 7.günün sonunda AlkalenFosfataz(ALP) aktivitesi, hücre proliferasyonu ve immünofenotipik analiz Dentin Sialoprotein(DSP) ve STRO-1monoklonal antikorları kullanılarak immünhistokimyasal değerlendirme, SEM ile hücrelerin morfolojik değerlendirilmesi yapılmıştır. Bromodeoxyuridine(BrdU) analizi ile ODK'nın S fazındaki hücrelerde diğer deney gruplarından daha fazla proliferasyonu artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mucuk, G. (2014). Effects of different vitamin D3 concentrations on odontoblastic differentiation of human dental pulp stem cells. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Pedodontics. PhD Thesis. Istanbul. Stem cells are cells that have the ability to renew themselves through mitosis and can differantiate into several specialized cells. The local microenvironment represents an important compartment in maintaining the stem cells status. The aim of this study is to investigate the role of different vitamin D3 concentrations on proliferation capacity and early dentinogenesis responses of human dental pulp stem cells(hDPSCs), in vitro. DPSCs derived from extracted human third molar teeth and the outgrowth digestion method were used for isolation of cells.To investigate the influences of a modified osteo-odontoblastic culture medium(MOCM) consisting of vitamin D3 and BMP-2,TGF-β1, FGF2, dexamethasone(dex) on odontoblast-like cell differentiation,we have analyzed the cell proliferation,level of alkaline phosphatase(ALP) activity and dentin sialoprotein(DSP).Morphological and proliferative analyses,immunophenotype characterization with monoclonal antibodies against STRO-1 and DSP surface receptors were performed. Bromodeoxyuridine(BrdU)incorporation of dividing cells increased after OCM treatment of hDPSCs on the 7th day of culture.