Deneysel olarak osteoporoz oluşturulmuş sıçanlarda stronsiyum ranelatın sığır kaynaklı greft iyileşmesi üzerine etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological examination of the effects of strontium ranelate application on bovine derived xenograft healing in exprimentally osteoporotic rats
- Tez No: 360083
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NEVİN BÜYÜKAKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Osteoporoz, kemik kütlesinin azalması ve kemiğin mikroyapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının artması ile karakterize sistemik bir hastalıktır. Stronsiyum ranelat, osteoklast aktivasyonunu baskılayıp kemik rezorpsiyonunu azaltmasının yanı sıra; protein sentezi ve preosteoblastik hücre çoğalmasını arttırarak kemik formasyonunu arttıran bir osteoporoz ilacıdır. Oral ve maksillofasiyal cerrahide, biyomateryaller geniş bir kullanım alanına sahiptir. Biyouyumluluğu ve osteokondüktif özelliği yüksek olan poröz yapıda bir biyomateryal olan sığır kaynaklı Bio-Oss® greft materyali kemik iyileşmesini destekleyici özelliktedir. Çalışmamızda, osteoporoz hastalarında kemik rezorpsiyonunun azaltılmasında ve kemik formasyonunun arttırılmasında kullanılan stronsiyum ranelatın, diş hekimliği cerrahisinde yararlanılan sığır kaynaklı greft materyalinin (BİO-OSS®) kemik iyileşmesi üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. 56 adet dişi sıçan üzerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda sıçanların yarısına bilateral overektomi gerçekleştirilmiştir. Overektomiden sonraki sekiz hafta boyunca herhangi bir cerrahi işlem uygulanmayan osteoporoz grubu ve kontrol grubundaki sıçanların sağ ve sol tibialarına ikinci bir cerrahi işlem aracılığıyla kemik defektleri oluşturulmuştur. Sağ tibiadaki defektlere greft uygulaması yapılırken sol tibiadaki defektler kontrol amacıyla boş bırakılmıştır. Greft uygulamasını takiben sakrifikasyon gününe kadar sıçanlara 450 mg/kg stronsiyum ranelat gavaj yoluyla uygulanmıştır. 3. ve 6. hafta sonunda sakrifiye edilen sıçanlar histopatolojik olarak değerlendirilmişlerdir. Yapılan histopatolojik incelemeler sonucunda stronsiyum ranelatın 3 ve 6 hafta sonunda iltihap, nekroz, fibroz ve yeni kemik yapımı gibi parametrelerde kemik iyileşmesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis which is defined as a skletal disorder characterized by reduction in bone mass and deterioration of bone microarchitecture, leads to an enhanced bone fragility and therefore to a greater risk of fracture. Strontium ranelate which is a novel oral antiosteoporotic medicament, has dual mode of action with stimulation of bone formation and reduction of bone resorption. Biomaterials are widely used in oral and maxillofacial surgery especially in augmentation procedures. Bio-Oss® which is biocompatible biomaterial and promotes healing of bone defect due to the ability of remodelling and its osteoconductive property is a deproteinized natural bovine cancellous bone mineral. In this study, our objective is to investigate the efficency of the strontium ranelate on Bio-Oss® graft healing in exprimentally osteoporotic rat tibias. We evaluated effect of strontium ranelate on 56 Wistar-Albino which have bone defects on tibaes. Following the ovariectomy eight weeks no surgical procedure was performed on the rats. After application of graft material 450 mg/kg strontium ranelate was gavaged once a day until the sacrification day. The histopathological evaluation and statistical analysis showed that there is no significant effect of strontium ranelate on xenograft healing on exprimentally osteoporotic rat model. In conclusion it was shown that statistically strontium ranelate is not effective on Bio-Oss® healing for 3 and 6 weeks period. Our study model would be a guide for bone healing of dental biomaterials in exprimentally osteoporotic animal models.