Maksiller sinüs ogmentasyonunda kullanılan iki farklı kompozit greft materyalinin histomorfometrik ve radyolojik olarak incelenmesi
Histomorphometric and radiologic analysis of two different composite graft materials used in maxillary sinus augmentation
  1. Tez No: 360091
  2. Yazar: SIAFAK ACHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ CÜNEYT KARABUDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı; maksiller sinüs boşluğuna yerleştirilen iki farklı kompozit greft materyalinin yeni kemik oluşumuna etkisinin histolojik ve histomorfometrik olarak incelenmesi ve kompozit greft hacminin 3 boyutlu olarak implant yerleştirilmesi için uygun olup olmadığının değerlendirilmesidir. Çalışma grubunu oluşturan 16 hastanın 13 maksiller sinüs bölgesine kalsiyum sülfat ve alloplast (test grubu) ile 10 maksiller sinüs bölgesine kalsiyum sülfat ve xenogreft (kontrol grubu) greft materyalleri 2:1 oranda karıştırılarak uygulanmıştır. 5 ay sonra, implant yerleştirilecek bölgelerden trefan frez ile biyopsiler alınmıştır. Bu bölgelere toplam 27 adet implant yerleştirilmiştir. Alınan 27 biyopsiden 4'er kesit elde edilmiş ve çalışma, toplam 108 kesit üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca hastalardan sinüs lifting operasyonu öncesi, operasyondan hemen sonra ve operasyondan 5 ay sonra olmak üzere DVT görüntüleri alınmıştır. Radyolojik değerlendirme de bu veriler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen yeni kemik yüzdesi test grubunda %34,40±18,91, kontrol grubunda %36,71±15,32, rezidüel greft miktarı test grubunda %6,98±5,09, kontrol grubunda %5,52±4,12 ve geriye kalan fibröz doku ile kemik iliği boşlukları ise test grubunda %58,61±17,67, kontrol grubunda %57,76±14,72 olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda elde edilen radyografik bulgulara göre operasyon öncesi rezidüel kemik yüksekliği test grubunda ortalama 3,60±1,50mm, kontrol grubunda ortalama 3,07±1,55mm, operasyondan hemen sonraki kemik yüksekliği test grubunda ortalama 17,54±2,92mm, kontrol grubunda ortalama 17,58±2,58mm, operasyondan 5 ay sonraki kemik yüksekliği test grubunda ortalama 13,40±3,15mm, kontrol grubunda ortalama 15,06±2,62mm olarak tespit edilmiştir. Yapılan histomorfometrik değerlendirmede 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Radyolojik incelemede ise; test grubunda preoperatif döneme göre postoperatif 5.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the new bone formation histologic and histomorphometrically of two different composite graft materials used in maxillary sinus and to evaluate the available bone height 3 dimensionally for dental implant installation. 23 maxillary sinus of 16 patients grafted with 2:1 mixture of calcium sulfate and xenograft or calcium sulfate and alloplast graft materials. After 5 months, bone biopsies were taken using a trephine bur during implant installation. A total of 27 implants placed in the posterior maxilla. Three-dimensional analysis of alveolar ridge dimensions was performed by Cone-Beam Computerized Tomography imaging taken from the patients before the sinus lifting operation, immediately after the operation and after 5 months from the operation. Newly formed bone was measured as %34,40±18,91 in test group, %36,71±15,32 in control group; residual graft was measured as %6,98±5,09 in test group, %5,52±4,12 in control group and fibrous tissues was measured as %58,61±17,67 in test group, %57,76±14,72 in control group. Residual bone height was measured as 3,60±1,50mm in test group, 3,07±1,55mm in control group, graft height immediately after the operation was measured as 17,54±2,92mm in test group, 17,58±2,58mm in control group and graft height after 5 months from the operation was measured as 13,40±3,15mm in test group, 15,06±2,62mm in control group. Histomorphometric analyses showed no statistically difference between two groups. Biphasic calcium sulfate is biocompatible and osteoconductive graft material that can be used in sinus lifting operations when combined with the other bone graft materials. It may have predictable results when it is mixed in low rates.