Alveolar kemik ogmentasyonunda kullanılan otojen blok greft ve demineralize blok allogreft materyalinin histomorfometrik ve klinik olarak incelenmesi
Clinical and histomorphometrical analysis of demineralized freeze-dried cortical bone-block allografts and autogenous bone block grafts for alveolar ridge augmentation
- Tez No: 360092
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ CÜNEYT KARABUDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İmplant tedavisi için implantın yerleştirileceği bölgede üç boyutlu olarak yeterli kemik miktarının bulunması gerekliliği alveolar kemik ogmentasyonunu uygun protetik rehabilitasyon için ön koşul yapmaktadır. Otojen blok kemik ogmentasyonu implant cerrahisinde sıklıkla kullanılan bir ogmentasyon yöntemidir. Allogreft blok greftler otojen kemiklerin dezavantajlarını elimine etmek için blok kemik ogmentasyonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamız, geçmişte yapılan yatay ve dikey alveolar kemik ogmentasyonlarında kullanılmış olan otojen blok greftlerin ve allogreft blok greftlerin yeni kemik oluşturma kapasitelerinin ve kemik hacminin korunmasındaki etkinliklerinin arşiv sert doku histoloji raporları ve hasta takip formları incelenerek değerlendirilmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya alveolar blok kemik ogmentasyonu uygulamış toplam 22 hastanın 24 alveolar blok ogmentasyonu dahil edilmiştir. 14 alveolar blok ogmentasyonu demineralize blok allogreft ile, kalan 10 tanesi otojen kemik grefti kullanılarak yapılmıştır. Klinik incelemeler ogmentasyon işleminden hemen önce, hemen sonra ve implant aşamasında yapılan 3 ayrı ölçümler ile kemik kazanımı ve rezorpsiyon miktarları belirlenmiştir. Operasyon sonrası hastalar 3. ve 7.günde ödem, ağrı, morluk ve flap ekspozisyonları açısından değerlendirilmiştir. Histomorfometrik incelemeler ogmentasyondan 5 ay sonra gerçekleştirilen implant uygulaması sırasında trefan frez ile alınan kemik biyopsi örnekleri üzerinde yapılmıştır. Klinik incelemeler sonucunda kemik kazınımı açısından otojen grubu istatistiksel olarak üstün bulunmuştur ancak allogreft grubunda görülen ortalama rezorpsiyon yüzdesi istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşüktür. Histomorfometrik olarak yeni kemik oluşum yüzdesi açısından allogreft grubu otojene göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde fazla bulunmuştur. Kortikal yapıdaki blok allogreft materyali uygun vakada kullanıldığında otojen blok greftlerin dezavantajlarının çoğunu elimine eden bir materyaldir.
Özet (Çeviri)
For many edentulous and partially edentulous patients seeking treatment to restore function and esthetics, lateral and vertical ridge augmentation to enhance bone volume of deficient recipient sites must be a accomplished before dental implants can be placed. Autogenous block bone augmentation is the technique used for this purpose in implant surgery.To eliminate the disadvantages of autogenous block bone grafting, block bone allografts turned into an alternative,in view of the fact that it provides a reasonable source for grafting material. The aim of this study was to evaluate the autogenous block bone grafts and demineralized freeze-dried cortical block allografts clinically and histomorphometrically for the augmentation of the insufficent alveolar bone. Twenty-four alveolar bone augmentation of twenty-two patients with bone deficiencies were included in this study. 14 augmentation made with block bone allograft, 10 augmentation made with autogenous block bone grafts. After 5 months of healing, implants were placed. The primary outcomes of interest were 1) bone width measurements taken before grafting, at the time of grafting, and at re-entry procedures; 2) post-operative 3rd and 7th day clinical evaluation and 3) histomorpometrical analysis of the bone biopsies removed with a trephine bur during the implant surgery. Clinical examination in terms of imparting autogenous bone group was statistically superior in the group, but the mean allograft resorption is so low that a significant percentage. Histomorphometrically terms of the percentage of new bone formation by autogenous allograft group was found to be a statistically significant. Cortical block allograft material when used in appropriate cases autogenous grafts block is a material which eliminates many of the disadvantages.