Anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde beta bloker kullanımının mortalite ve morbidite üzerine etkileri
The effects of beta blocker usage on mortality and morbidity in the anesthesiology and reanimation critical care unit
  1. Tez No: 360114
  2. Yazar: DUYGU KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA BANU AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde beta bloker kullanımının mortalite ve morbidite üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Etik kurul onayı alındıktan sonra; 01.01.2006 ile 01.01.2011 yılları arasında Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi' ne kabul edilmiş olan, 45 yaş ve üzerindeki 850 hastanın dosyası incelendi. Yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalarda yatış öncesi veya yoğun bakım yatışı sırasında beta bloker kullanılıp kullanılmamasının hemodinamik bazı önemli parametreleri nasıl etkilediği, bu parametrelerle beraber bu hastalarda sağ kalımın beta bloker kullanımıyla etkilenip etkilenmediğini çalışıldı. Ayrıca yoğun bakıma yatan hastaları yaşlı (≥65 yaş) ve genç (
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to investigate the effects of the usage of beta-blockers on mortality and morbidity in the Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit. Following ethical commitee approval; files of 850 patients over 45 years that had been hsopitalized in the Anesthesia Intensive Care Unit between dates of 01.01.2006 and 01.01.2011 45 were analysed. It was investigated whether there were any correlations between the usage of beta blockers before and during the hospitalization and the hemodynamic parameters and mortality of the patients hospitalized in the intensive care unit. And also the hospitalized patients were divided into 2 groups; elderly (≥ 65 years) and young (< 65 years) patients and two groups were analysed according to the beta blocker effects.