Raynaud fenomeni olan kişilerde allerjik hastalıkların sıklığı
Prevalance of allergi̇c di̇seases i̇n pati̇ents wi̇th raynaud phenomenon
- Tez No: 360113
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Raynaud fenomeni (RF), ekstremitelerin soğuk ve emosyonel stres gibi durumlara artmış aşırı fizyolojik cevabıdır. Soğuk aynı zamanda astım, vazomotor rinit (hapşırık, burun akıntısı) ve ürtiker (soğuk, kronik idiopatik, dermografizm) gibi allerjik durumların tetikleyicisi olabilir. Bu çalışmada, primer ve sekonder RF olan hastalarda allerjik hastalıkların sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Nisan 2013- Eylül 2013 tarihleri arasında RF tanısıyla Romatoloji bölümünde takip edilmekte olan hastalardan allerjik değerlendirme açısından gönüllü olan 53 hasta değerlendirildi. RF olmayan, ek romatolojik hastalığı olan 20 hasta kontrol grubu olarak alındı. Hastalar allerjik hastalıklar yönünden değerlendirildi ve tarafımızdan oluşturulan bir anket formu dolduruldu. Tüm hastalara klinik durumlarına göre deri prik testi yapıldı yada spesifik IgE (phadiatop) istendi. Tüm hastalara solunum fonksiyon testi ve buz küp testi yapıldı. Herhangi bir allerjik hastalık olma durumuna göre çoklu regresyon analizi yapıldı. Çalışmaya katılan hastaları 66/73 (%90.4)'sı kadındı ve 53/73(%72.6) hastada RF mevcuttu. En sık romatolojik hastalıklar skleroderma ve Romatoid artrit idi. Vazomotor rinit (%12.3), dermografizm (%8.2) ve soğuk ürtikeri (%4.1) olan hastaların hepsi RF olan hastalardı. Tüm hastaların %53.4'ünde en az bir allerjik hastalık vardı. Allerjik hastalık olması primer RF ile ilişkili idi (OR 9.24, %95 GA 1.05-81.05). Sonuç olarak, bu çalışmada RF'nin soğukla ilişkili vazomotor rinit, soğuk ürtikeri, dermografizm ve astım gibi allerjik hastalıklar ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda, RF olmayan romatoid artrit tanılı hastalarda allerjik hastalıkların sıklığının normal popülasyondan az olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Raynaud phenomenon (RP) is an exaggerated vascular response to cold or emotional stress. Cold is also a trigger factor for allergic diseases like asthma, vasomotor rhinitis and urticaria (cold urticaria, idiopathic urticaria, dermographism). The aim of the present study was to investigate the prevalance of allergic diseases in patients with primary and secondary Raynaud's phenomenon. Consecutive 53 patients with Raynaud phenomenon who were followed in rheumotology department and volunteered for allergic evaluation, were evaluted between April 2013-September 2013. An additional 20 patients with rheumatic disease and without Raynaud phenomenon were included as control group. A questionnaire evaluating the presence of allergic diseases were applied to all patients. Depending on oral corticosteroid usage, either skin prick test or specific IgE(phadiatop) requested. Pulmonary function test and ice cube test were performed for all patients. Among the patients included in the study, 90.4%were women and 72.6%had RF. The most common rheumatic diseases were scleroderma and rheumatoid arthritis. Patients with vasomotor rhinitis (12.3%), dermographism (8.2%) and cold urticaria (4.1%) have had RF. Fifty three point four percent of all patients had at least one allergic disease. Having allergic diseases was associated with primary RF (OR 9.24, 95%CI 1.05-81.05). In conclusion, Raynaud's phenomenon has been shown to be associated with cold related allergic disaeses such as asthma, vasomotor rhinitis, cold urticaria and dermographism. In addition, the frequency of allergic diseases in patients with rheumatoid arthritis was not less than the normal population.