Makrofaj migrasyon inhibitör faktör düzeyinin hipertrofik skar ile ilişkisi
Relation between macrophage migration inhibitor factor levels and hypertrophic sacr
  1. Tez No: 360204
  2. Yazar: SEZİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ceylan S. Makrofaj migrasyon inhibitör faktörün düzeylerinin hipertrofik skar ile ilişkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekontrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Çalışmamızda multipotent bir potein olan Makrofaj Migrasyon İnhibitör Faktörün hipertrofik skar gelişimi sürecindeki ekspresyon düzeylerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla toplam 30 adet balb-c/nu fare kullanılmıştır ve bu fareler 6 gruba ayrılmıştır. Her farenin sırtına 2x1 cm genişliğinde abdominoplasti ameliyatı olan hastalardan çıkan cilt fazlalığından alınan kısmi kalınlıklı deri grefti konulmuştur. Oluşturulan hipertrofik skarlardan 3., 21., 60., 120., 150. ve 210. günlerde biyopsiler alınmıştır. Alınan bu örneklerden MIF ekspresyon düzeylerine ve dermis kalınlığına bakılmıştır. Dermis kalınlığınlığında tüm gruplarda kontrol grubuna göre artış gözlenirken özellikle 21, 60 ve 120 günlerdeki bu artış istatiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. 150 ve 210. günlerde ise hem klinik hem de histolojik olarak hipertrofik skar özelliklerinin gözlendi. MIF ekspresyon düzeylerinde ise tüm gruplarda kontrol grubuna göre bifazik artış gözlendi. Ancak bu artış muhtemelen grupları oluşturan deneklerin azlığı nedeniyle istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak derin dermal travmalar sonrasında gelişen hipertrofik skar kaşıntı, ağrı, hareket kısıtlılığı gibi fonksiyon bozuklarının yanısıra görünümleri ile hastaların psikososyal yaşamını etkilemekte ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde düşürmektedir. Hipertrofik skarın insana özgü olması ve patofizyolojinin hala tam olarak anlaşılamamış olması nedeniyle etkin bir tedavisi de bulunamamıştır. Hipertrofik skar patofizyolojisinde yer alan birçok mekanizma ile direk veya indirek ilişkisi olan ve yara iyileşmesinde anahtar role sahip olduğu inanılan MIF ile hipertrofik skar arasındaki ilişkinin daha detaylı çalışılması ileride hipertrofik skar tedavisi veya önlemede alternatif bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Ceylan S. Relation between macrophage migration inhibitory factor levels and hypertrophic scar. Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty, Medical Speciality Thesis in Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery, Eskişehir, 2014. İn this study our aim is to show a multipotent protein macrophage migration inhibitory factor expression levels at hypertrophic scar. For this purpose we use 30 balb-c/nu nude mice and separate at six gruops. Full thickness skin of 2x1,5 cm was excised from the backs of the mice, and human spilt thickness skin grafts transplanted back of the mice which were taken from patients undergoing abdominoplasty surgery. At days 3, 21, 60, 120, 150 and 210 we took biopsies from the hypertrophic scars which developed from the transplanted xenografts. We analysed MIF expression levels and dermal thickness of the scars. İn all gruops dermal thickness was increased, especially at days 21, 60 and 120, it was significantly increased. At days 150 and 210 scars were derpressed clinically and dermal thickness was reduced but it was still more than control gruop. We observed that MIF expression levels were increased in all groups at biphasic pattern but it was not a significant increasing statistically. Hypertrophic scar occurs after deep dermal traumas and causes functional impairment as purirutis, pain, limitation of join mobility and cosmetic disfigurements which effects phisicosocial life and decreases quality of lifes. Hypertrophic scars unique to the human and phatophsiology is not well understood yet, so it is not have an exact therapy. There are a lot of mechanisms studied at hypertrophic scar and MIF is related with them direct or indirectly. It is also belived that MIF plays a major role at wound healing. İn future may be more detail studies will reveal hypertrophic scar and MIF relation, and this relation may be an alternative terapy or prevent hypertrophic scarring.