Rektum kanserinde manyetik rezonans pelvimetrik ölçümlerin ve tümör volümünün cerrahi teknik ve onkolojik sonuçlar üzerindeki etkisi
Prognosti̇c impact of tumor volume and magnetic resonance pelvimetry on rectal cancer surgery and oncologic outcomes
  1. Tez No: 360307
  2. Yazar: GÜLSEN ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Lokal ileri rektum kanserinde manyetik rezonans (MR) pelvimetri ile ölçülen tanımlı pelvik çapların, pelvik kavite indeksinin (PKİ), tümör volümünün ve tümör volüm regresyon oranının(TVRO) cerrahi teknik ve onkolojik sonuçlar üzerindeki etkisini araştırmak Gereç-Yöntem: Lokal ileri rektum kanseri nedeniyle neoadjuvan kemoradyoterapi(KRT) alan, küratif onkolojik cerrahi uygulanan 125 rektum adenokarsinomlu hastanın ileriye dönük olarak kaydedilmiş klinikopatolojik veri kümesi kullanıldı. Uzak metastazı/peritoneal karsinomatozu/ acil cerrahi girişimi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Preoperatif MR ile ölçülen pelvik çaplar, PKİ(Pelvik girimXinterspinöz mesafe/pelvik derinlik), tümör volümü, TVRO[(Preoperatif tümör volümü=V1-KRT sonrası tümör volümü=V2x100)/V1] ile hastaların komplikasyonları ve onkolojik sonlanımları arasındaki ilişki araştırıldı. Rektum MR incelemes iki radyolog tarafından veriye çapraz-kapalı olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aim of this study is to analyze the prognostic importance of pelvic measurements, pelvic cavity index (PCI), and tumor volume determined by magnetic resonance (MR) on the final oncologic outomes and surgical complications of non-metastatic rectal cancer. Patients and Method: Patients who underwent elective potentially curative radical surgery for rectal cancer were analyzedfrom a prospectively collected database. Patients who had peritoneal carcinomatosis, distant metastasis, or emergent surgical interventions were excluded from the study. A total of 125 patients were included in the interim analysis. Preoperative MR imaging data of the patients were re-examined by two radiologists blinded to the design of the study. Relationship between MR-based pelvimetric measurements, tumor volume, tumor volume regression rate(TVRR), final oncologic outcomes, and surgical complications of the patients were investigated.