Larenjektomili larenks kanseri hastalarında radyolojik tümör dansite ve tümör hacim ölçümünün; patolojik tümör-stroma oranı ve hacim ölçümü ile karşılaştırılması ve prognoz ile ilişkisi
Comparing radiological tumor density and volume measurement with pathological tumor-stroma proportion and volume measurement; and the relationship with prognosis in patients with laryngeal carcinoma treated with surgically
- Tez No: 360308
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ADA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Larenks kanseri hastalarında radyolojik tümör dansite ve tümör hacim ölçümünün; patolojik tümör-stroma oranı ve hacim ölçümü ile karşılaştırılması ve prognoz ile ilişkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı, larenjektomi operasyonu uygulanan larenks kanserli hastalarda radyolojik tümör dansite ve hacim ölçümünün patolojik tümör-stroma oranı (TSO) ve hacim ölçümü ile karşılaştırılması ve ayrıca radyolojik bulguların prognozla ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Aralık 2010 tarihinden önce total veya parsiyel larenjektomi operasyonu uygulanan ve cerrahi spesmende tümör-stroma oranı (TSO) hesaplanmış otuz hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif BT incelemeleri tümör dansite değerlerinin ve primer tümör hacimlerinin ölçümü için incelenmiştir. Tümör özellikleri ve hastaların cerrahi sonrası klinik seyri hastalara ait tıbbi arşivlerden yararlanılarak retrospektif olarak kaydedilmiştir. Bulgular: Tümör dansite değerleri ve TSO arasında ilişki bulunmamıştır. Ortalama izlem süresi 51,8 ay (3 -108) dır ve hastalarda lokal hastalık nüksü izlenmemiştir. Radyolojik bulgular (tümör dansite değerleri ve tümör hacmi) ve genel sağkalım arasında ilişki saptanmamıştır. Tümör hacmi ile tümörün pT evresi ve aynı zamanda kıkırdak tutulumu arasında güçlü bir ilişkinin varlığı gösterilmiştir (sırasıyla p:0,015, p:0,009). Sonuç: Hem tümör dansitesinin hem de tümör hacminin prognostik önemini araştıran daha büyük çapta prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Tümör hacmi ile tümörün pT evresi ve aynı zamanda kıkırdak tutulumu arasında güçlü bir ilişki mevcut olsa da genel sağkalım yönünden prognostik önemi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Comparing radiological tumor density and volume measurement with pathological tumor-stroma proportion and volume measurement; and the relationship with prognosis in patients with laryngeal carcinoma. Aim: To compare radiological tumor density and volume measurement with pathological tumor-stroma proportion and volume measurement in patients with laryngeal carcinoma treated with surgically. Additional aim of the present study is to investigate if there was any relationship between radiological findings and survival in laryngeal squamous cell carcinoma (LSCCA). Material and Methods: Thirty patients who underwent total or partial laryngectomy before the date of December 2010, also had record of measurement of the TSP (tumor-stroma proportion) of the tumor in the surgical specimen were enrolled in this study. Patients' preoperative CT studies were reviewed for measurement of tumor density values and primary tumor volume. Tumor characteristics and patients' postsurgical course were recorded retrospectively from the medical archives of the patients. Results: We could not demonstrate any association between tumor density values and TSP. Median follow up was 51,8 months (range 3 -108). No local disease recurrence was observed among patients. There was no relationship between radiological findings (tumor density values and tumor volume) and overall survival. There was a significant association exists between tumor volume and the pT stage of patient, and also cartilage involvement (respectively p:0,015, p:0,009). Conclusion: Larger scale prospective studies are needed for invastigate the prognostic significance of both tumor density and tumor volume. Although tumour volume is closely associated with T stage and cartilage involvement, it was not identified as prognostic factor for overall survival.