Spinal cerrahide intraoperatif hemoraji etiyolojisi ve perioperatif dönemdeki etkileri
Ethiology of intraoperative haemorrhage and effect of period in spinal surgery
- Tez No: 360377
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM DERBENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Omurga cerrahisi yetişkin hastalarda basitten başlayıp kompleks bir spektruma uzanan çeşitlilikte olabilir ve cerrahi sırasında değişen derecelerde kan kaybına neden olabilir. Operasyon sırasında gelişen hemoraji değişik faktörlerden etkilenebilmektedir. Sıradan ve çok basitmiş gibi görünen spinal cerrahi vakalarında dahi önemli miktarlarda kanama olabileceği omurga cerrahları tarafından bilinir. Operasyon sırasında vertebradan kaslar disseke edilirken, kemikten kanama olan yerlerde pıhtılaşma olmazsa kan sızıntısı devam eder. Genç hastalarda, periost kalın olduğundan kasların kemikten disseksiyonu sırasında daha az kanama olur. Yaşlı hastalarda ise, periost ince olduğundan ve osteoporotik kemiklerde vasküler kanalların daha geniş olması nedeniyle kanama miktarı daha fazla olabilir. Son yıllarda artan oranlarda uygulanmaya başlanan omurga cerrahisi girişimlerinin sonucunda, intraoperatif kan kaybı dikkat çekmiş ve gerek anestezi gerekse cerrahi ekipler bu konuda daha çok dikkatli olmaya başlamışlar ve bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Ayrıca intraoperatif hemoraji sonrasında uygulanan transfüzyonla ilişkili riskler de konunun araştırılması açısından etkili olan faktörler arasında sayılabilir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi, Nöroşirürji ameliyathanesinde 2011- 2012 yılları arasında genel anestezi ile pron pozisyonda omurga cerrahisi operasyonu uygulanan, 18-70 yaş arası ASA I-III grubu 60 hasta çalışma kapsamına dahil edildiler. Bilinen hepatik ve renal hastalığı olanlar, kanama diyatezi öyküsü olanlar ve antikoagülan kullanımı olanlar çalışma kapsamı dışında bırakıldı. Sonuç olarak, prospektif olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda: omurga cerrahisi uygulanan olgularda operasyon sırasında verilen total kan miktarı ile yaş arasında, total kan miktarı ile operasyon süresi arasında, olguların ASA skorları ile operasyon sırasında gerçekleşen saatlik kanama miktarları arasında ve uygulanan operasyon türleri ile segment başına olan kanama miktarı ve verilen kan miktarı arasında, preoperatif beklenen ve gerçekleşen tranfüzyon miktarları arasında anlamlı ilişki olduğunu belirledik.
Özet (Çeviri)
Spinal surgery with adult patients can differ from simple to complex spectrum and can cause to loss of blood at different rates. During an operation different factors can cause to hemorrhage. It's known by the spinal operators that even during the seeming simple and common operation cases an important amount of blood can be lost. During operation when muscles are being dissected from vertebra, if congelation doesn't occur oozing goes on where bleeding from bones. During dissection of muscles from bones, having thick periosteum, young patients will have less bleeding, but as old patients have thin periosteum and larger vascular canals in these osteoporotic bones bleeding will be more. In recent years as aresult of increasingly applied spinal operations intreoperative blood loss has been noticed, so both anesthesia and operating teams have started to be more careful and many researches have been made on this subject. 60 ASA I-III patients, aged between 18 and 70who were operated with prone operation using general anasthesia between 2011 and 2012 in the neurosurgery operating room of egean university Medical Faculty are included to this study. The ones who were known to have hepatic and renal illnesses, to have hemorrhagic diathesis stories and to use anticoagulant are excluded. In conclusion in our study which we carried out prospectively, we defined that in the cases of spinal operation applications there is a significant relationship between the total amount of blood given during the operation and age, between total amount of blood and operation duration; between ASA scores of cases and hourly bleeding during operation, between the operation type and amount of bleeding for each segmant and amount of blood given to the patient; between preoperative waited and happened transfusion amount.