Sıçanlarda fruktoz ve demir aracılı steatohepatit modeli
Fructose and iron mediated model for steatohepatitis in rats
- Tez No: 360376
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, sıçanlarda fruktoz ve demir aracılığıyla insan fenotipine yakın bir steatohepatit modeli oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmada 90 adet 1,5-2 aylık Wistar-Albino cinsi dişi sıçanlar randomize bir şekilde 30' lu 3 gruba ayrılmıştır. Ad libitum beslenen kontrol grubu, içme suyu içinde %60 konsantre fruktoz çözeltisi verilen fruktoz grubu ile içme suyu içinde %60 konsantre fruktoz çözeltisi ve ikişer haftalık aralıklarla parenteral demir uygulanan fruktoz-demir grupları çalışılmıştır. Tüm gruplara günlük eşit miktarda kalori verilmiştir. İkişer haftalık aralıklarla (2., 4., 6., 8. ve 10. haftalarda) tüm gruplardan 5'er sıçana laparotomi uygulandıktan sonra karaciğer ve kan örnekleri alınarak biyokimyasal ve histopatolojik progress değerlendirilmiştir. On haftalık çalışma sürecinde hiçbir grupta karaciğer yağlanması ve fibrozisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to constitute a fructose and iron mediated model for steatohepatitis which is similar to human fenotype. Ninety female 1,5-2 months old Wistar-Albino rats were randomly divided into three groups. All 3 groups contained 30 rats in each group. While the control group's feeding was ad libitum, fructose group was feeded with %60 fructose concentrated drinking water and fructose-iron group was feeded with %60 fructose concentrated drinking water and adminstered iron intraperitoneally per 2 weeks intervals. All groups had equally calories per day. Laparotomy was performed within 2 weeks intervals (2., 4., 6., 8. ve 10. weeks) to all groups by subgroups which have 5 rats in each subgroup and then blood samples and liver samples were taken to evaluate the biochemical and histopathological progress. None of the groups had hepatosteatosis or fibrosis at the end of the 10 weeks.