İstanbul Avrupa yakası boğaziçi yalı bahçelerinin mekansal gelişimi üzerine bir araştırma
Istanbul European side of the bosphorus yale garden study on spatial development
- Tez No: 360521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Boğaziçi yalıları, İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliklerinden olup bo-ğaz boyunca uzun yıllar boyunca oluşmuş ve şekillenmişlerdir. Boğaziçi yalıları sadece mimari bir form, bir konut türü olmayıp, yapıldıkları dönemlerin kültürünün de bir parçasıdırlar. İnşa edildikleri dönemlerin yaşam geleneklerini yansıtmaktadırlar. Kullanıcıları bu yapıları sayfiye yerleri olarak kullanmaktaydılar. Salon, geniş odalar, mutfak ve diğer bileşenlerden oluşmaktaydılar. Yalıların bahçeleri de kendilerine özgü karakteristiklere sahipti ve eşsiz güzellikler sergilemekteydiler. Boğaziçi yalı bahçeleri organizasyon şemaları ve peyzaj düzenlemeleri ile eşsiz güzellikteydi. Yalılar mekansal olanaklar elverdiğince bahçeli tasarlanmaktaydı. Yalı bahçeleri rengarenk çiçekli bitkilerle süslenmekteydi. Boğaziçi'nde inşa edilmiş yalılardan birçoğu günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bu yapılar bir konut türü olarak Boğazın en önemli yapılarındandır. Boğaziçi yalıları eşsiz mimari örneklere ve özelliklere sahiptirler ve iyi korunmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bununla birlikte tarih içerisinde bu ya-pılardan bazılarının yok olduğu yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Boğaziçi yalıları ve bahçeleri üretilecek etkin politikalar ile günümüzde daha iyi korunmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Kendine özgü mimari ve üslup özellikleri ile dikkat çeken bu yapılar kültürümüzün de birer parçasıdırlar. Tarihi ve kültürel örüntülerimizi daha iyi korumak zorundayızdır. Bu, kendi tarih ve kültürümüze bir saygının da gereğidir.
Özet (Çeviri)
As one of the unique beauties of Bosporus, Bosporus watersides have been composed and formed through long ages along the Bosporus. Not only an architectural form and a residential type, the Bosporus watersides also were being a part of the culture in which they built. They project the life traditions of ages in which they built. Their users were using those buildings as summer resorts, comprised of a hall, wide rooms, kitchen and other com-ponents. The gardens of the watersides also have had own to them charac-teristics, and they were setting out unique beauties. The gardens of the watersides in Bosporus were beyond comparison by their organizational schemes and landscape designs. The watersides were designing with a gar-den within the bounds of spatial possibilities. The gardens were decorating with colorful flowery plants. Many watersides which were built in Bosporus have reached until today. As a housing type, these structures are among the most important buildings of Bosporus. The Bosporus watersides having unique architectural samples and features on themselves, and they need to be well-preserved. However, it has been revealed by some researches that some of these structures have disappeared in time. There are many causes for such a removal. By analyzing these causes we need these buildings better preserving nowadays. Bosporus watersides and their gardens nowadays need better protection by will be produced effective politics. Having own to them architectural features and styles those buildings also are a part of our culture. We must better protect our historical and cultural patterns. This is a must to respect our history and culture too.