Fen ve teknoloji öğretiminde kavram karikatürü kullanımının öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
The effect of the use of concept cartoons on students' achievement and attitude in teaching science and technology
- Tez No: 360524
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, İlköğretim 7. sınıf, Fen ve Teknoloji dersi“İnsan ve Çevre”ünitesinde kavram karikatürü tekniği kullanımının, öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi araştırılmıştır. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın deney grubunda kavram karikatürleri ve mevcut öğretim programı, kontrol grubunda ise sadece mevcut öğretim programı uygulanmıştır. Araştırma 2011-2012 öğretim yılında İzmir'in Menemen ilçesinde bulunan İrfan Erdem İlköğretim Okulunda öğrenim gören 7/A sınıfından 19 öğrenci 7/B sınıfından 20 öğrenci olmak üzere toplam 39 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. 7/A şubesi öğrencileri deney grubunu 7/B şubesi öğrencileri kontrol grubunu oluşturmuştur. Öğrencilerin fen ve teknoloji dersine yönelik tutumlarını ölçmek için Şaşmaz-Ören (2005)' in geliştirdiği Fen Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak uzman görüşüne dayalı, güvenirlik katsayısı 0,75 olan, 24 maddeden oluşan bir başarı testi geliştirilerek uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 17 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın deney grubundaki öğrencilerle kavram karikatürleri hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı ile tutum, ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bu sonuç, kontrol grubundaki öğrencilerin başarı ve tutumlarında bir değişiklik olmadığını göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı ile tutum, ön test ve son test puanları arasında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu sonuç, deney grubundaki öğrencilerin başarı ve tutumlarının arttığını göstermektedir. Öğrenci görüşmelerinden elde edilen sonuçlar; öğrenciler kavram karikatürleriyle işlenen dersi eğlenceli bulmuşlardır. Dersin sıkıcılıktan kurtulduğunu ifade etmişler ve kavram karikatürlerini yararlı bulmuşlardır. Sonraki ünitelerinde kavram karikatürleriyle işlenmesini istediklerini söylemişlerdir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, ilköğretim fen ve teknoloji dersinde başarıyı arttırma ve olumlu tutum geliştirmede kavram karikatürleri tekniğinin kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the appliance of the technique of Concept Cartoons in primary level 7th grade Science and Technology lesson,“Human and Environment”unit and the effects of this technique on students' success and their attitude are investigated. The investigation is carried out by using semi-experimental pattern with pre-post test control. In the test group of this investigation, concept cartoons and the current teaching program were used; in the control group only the current teaching program was used. The investigation was carried out in 2011-2012 academic year in İzmir-Menemen. It was applied on 39 students from İrfan Erdem Primary School and these students are from different classes. 19 of the Students are in 7/A and 20 of the Students are in 7/B. Experiment group consists of 7/A Students, Control group consists of 7/B students. In this investigation a success test was used as a data collecting tool. This test has 0.75 factor of reliability and it is based on expert opinions and it includes 24 topics. Science Attitude Scale, developed by Şaşmaz-Ören (2005), has been used to measure students' attitudes towards Science and Technology courses. The data which are handled are analyzed by using SPSS 17 packet program. Interviews were held with the students in the experimental group to find out their thoughts about concept cartoons. The data obtained from these interviews were analyzed with descriptive analysis. According to the result of analysis; in control group an appreciable difference couldn't be found between students' academic success and attitude, pre-test and post-test points statistically. This result indicates that there is no difference in students' success and attitude. On the other hand in experiment group, there is an appreciable difference between students' academic success and attitude, pre-test and post-test points in favor of post-test. This result indicates that there is an increase in students' success and attitudes. The results are as the following; the lessons with the concepts cartoons were entertaining for them. They expressed that the concepts cartoons were useful and thanks to them the lessons were not boring anymore. They said that they wanted the following lessons to include concept cartoons, too. According to the findings handled in this workout, it is determined that Concept Cartoons technique could be used in Primary Level Science and Technology lessons to increase success and create positive attitude.