Modeling and optimization of micro scale pocket milling operations
Mikro ölçekli cep frezeleme işlemlerinin modellenmesi ve eniyilemesi
  1. Tez No: 360584
  2. Yazar: BENGİSU SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT KARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bugünün yüksek katma değerli ürünlerinde, karmaşık üç boyutlu yüzeylere sahip malzemelerden yapılmış olan mikro ölçekli parça ve komponentler kullanılmaktadır. Bu komponentler genellikle biyomedikal ve elektronik sektörlerinde kullanılmaktadır ve bu mikro parçaları kaliteden ödün vermeden düşük maliyetle üretmek çözülmesi gereken bir sorundur. Mikro mekanik frezeleme, mikro parçalar üretmek için kullanılabilecek uygun bir tekniktir, ancak mikro frezeleme hakkındaki mevcut bilgi veri tabanı makro ölçekli işleme operasyonlarına kıyasla daha sınırlıdır. Bu tezin konusu mikro ölçekte kalıp yapımında kullanılan mikro ölçekli cep frezeleme işlemleri üzerinedir. Bu kalıplar mikro plastik enjeksiyon yönteminde ve mikro parçaların seri üretiminde kullanılmaktadır. Cep frezeleme işlemleri ilk olarak temel cep şekilleri ele alınarak modellenmiştir. Geliştirilen frezeleme işlem modeli daha sonra daha karmaşık kalıp şekilleri için genişletilmiştir. Minimum toplam üretim zamanı modellerde tekli geçiş, çoklu geçiş ve çoklu takım sorunlarını çözmek için amaç olarak kullanılmıştır. Vaka çalışmaları, herbir problem tipi için mikro frezeleme yönetimleri göz önünde bulundurarak sunulmuştur. İşleme parametrelerini eniyilemek için bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan cep frezeleme eniyileme modellerinin süreç planlamalarında başarılı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Manufacturing of micro scale parts and components made from materials having complex three dimensional surfaces are used in today's high value added products. These components are commonly used in biomedical and consumer electronics industries and for such applications, fabrication of micro parts at a low cost without sacrificing quality is a challenge. Micro mechanical milling is a viable technique which can be used to produce micro parts, however the existing knowledge base on micro milling is limited compared to macro scale machining operations. The subject of this thesis is micro scale pocket milling operations used in micro mold making which are used in micro plastic injection in mass production polymer micro parts. Modeling of pocket milling while machining of basic pocket shapes are considered first. The developed milling model is then extended to more complex mold shapes. Minimum total production time is used as the objective to solve single pass, multi pass, and multi tool problems. Case studies are presented for each problem type considering the practical issues in micro milling. A software has been developed to optimize machining parameters and it is shown that the developed pocket milling optimization model can successfully be used in process planning studies.