Stokastik çok kriterli karar vermede yeni bir yöntem: Smaa-Vikor ve tersine lojistik opsiyon seçiminde bir uygulama
Smaa-Vikor method and its use in reverse logistics options selection problem
  1. Tez No: 360591
  2. Yazar: MİHRİMAH ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çok kriterli karar verme (ÇKKV) problemlerinde karar vericiler bazı durumlarda tercihlerini açıkça açıklamaz veya açıklamak istemezler. Karar verme için bu durumlarda Stokastik çok kriterli kabul edilebilirlik analizi (SMAA) uygulanabilir. SMAA-2 ve VİKOR metotlarının kombinasyonu olan SMAA-VIKOR metodu önerilmiştir. Bu kombinasyon ile VIKOR metodunun belirsiz ve kesin olmayan veriler içeren problemlerde uygulanabilmesi amaçlanmıştır. SMAA-VIKOR metodu literatürde yer alan ilaç fayda risk analizine uygulanmıştır. Ayrıca tersine lojistik opsiyon seçimi probleminde metodun uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma, VIKOR kesin olmayan ağırlık ve kriter değerlerine SMAA-VIKOR sayesinde uygulanabileceğini göstermiştir. Sonuçlar da göstermiştir ki SMAA-VIKOR anlamlı ve tutarlı SMAA çıktısı verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In multi-criteria decision making (MCDM) problems in some situations, Decision makers (DMs) don't or can't express their preferences obviously. In these situations for decision making, stochastic multi-criteria acceptability analysis (SMAA-2) can be applied. In this paper we proposed a new method, SMAA-VIKOR, by combining the SMAA-2 and VIKOR methods. Our aim was to see if we can employ VIKOR, in handling imprecise, uncertain data, in other words, to constitute stochastic VIKOR. The SMAA-VIKOR method was applied to drug benefit-risk analysis problem in the literature. In addition, a case study of evaluating the reverse logistics options selection is used to illustrate the proposed method. This paper found that VIKOR could be used with uncertain and arbitrarily distributed values for weights and criteria measurements by using SMAA-VIKOR. The results show that SMAA-VIKOR gives more significant and consistent SMAA outputs and it can also be effective in helping logistics managers in decision making.