Yapay sulakalanlarda renk gideriminin incelenmesi
Investigating color removal in constructed wetlands
  1. Tez No: 360590
  2. Yazar: ONUR SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapay sulakalanlar doğal süreçler kullanılarak tasarlanmış arıtım amaçlı kullanılan yarı-kontrollü mühendislik sistemleridir. Yapay sulakalanlarda arıtım, doğal proses ve döngülerin taklit edilmesi yoluyla sağlanır. Yapay sulakalanlar her ne kadar küçük yerleşim birimlerinde evsel atıksuyun arıtılması konularında standartlaştırılmış hale getirilmiş olsalar da, günümüzde çok farklı amaçlarla da kullanılabilmektedirler. Bu alanlardan bir tanesi de tekstil atıksuyu olup, yapay sulakalanların tekstil atıksuyu arıtımı üzerindeki etkisi de yeni yeni araştırılan konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Bu çalışmada yapay sulakalanların arıtım üzerindeki etkileri araştırılmış olup, tekstil atıksuyu içerisinde doğal boyamacılığa yönelinmiş ve doğal boyamacılıkta sıkça kullanılan ceviz ile boyamada kullanılan boyalar üretilerek, laboratuvar ölçeğinde hazırlanmış bir yapay sulak alanda arıtım verimi araştırılmıştır. Pilot yapay sulakalan dikey akışlı silindirik bir yapay sulakalan ve yatay akışlı bir dikdörtgen havuzdan oluşmaktadır. Bitkinin etkisinin ölçülmesi amaçlı bitkili ve bitkisiz iki sistem tasarlanmış ve aynı atıksu iki sisteme de aynı anda verilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre %71 ile %96 aralığında renk giderimi elde edilmiş, KOI gideriminde ise %90'lara varan verimler gözlenmiştir. Çalışma yapay sulakalanların renk giderimi konusunda oldukça etkili olduğunu ve özellikle doğal boyamacılığın yapıldığı küçük yerleşim birimlerinde iyi bir arıtım alternatifi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Constructed wetlands are wetlends designed using natural processes whose aim is for treatment of wastewater in semi-controlled engineering systems. Constructed wetlands achive treatment by imitating the natural processes and cycles . Although constructed wetlands are standardized in small settlements on municipal waste water treatment, they also can be used for very different purposes. One of these purpose is the treatment of textile waste water and increasing number of studies are concentrating on solving the on the most problematic issues on this subject. This study investigated the effects of artificial wetlands on the treatment of textile waste water and natural dyeing. In this study researchers concentrated on walnut textile dye, of the most commonly used natural dyes and color removal was studied in a laboratory scale constructed wetland and removal of color was investigated. Pilot scale constructed wetland involved a vertical flow cylinder combined to a horizontal flow rectangular pool. To be able to measure the influence of plant of color removal two systems were prepared; one with plant the other without plants and both of the systems were given with the same wastewater at the same time. According to the results, between of 71% and 96% color removal was observed and COD efficiency was approximately %90. This study shows that constructed wetlands are quite effective in removal of color and can be very practical especially in small residential areas where natural dying methods are readily applied and can be a very good alternative for water treatment.