Farklı partikül boyutlarına sahip silikonlarla işlem görmüş kumaşların performans özelliklerinin araştırılması
Investigation of performance properties of fabrics treated with silicones having different particle sizes
  1. Tez No: 360650
  2. Yazar: ALAEDDİN AKKÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tez çalışmasında, silikon partikül büyüklüğünün pamuklu örme kumaşların performans özellikleri üzerindeki etkisi detaylı şekilde araştırılmıştır. Üç farklı örgü yapısına sahip örme kumaşlar (süprem, ribana, interlok), üç farklı renkte (mavi, yeşil, siyah) reaktif boyarmaddeler ile boyanmıştır. Boyanmış kumaşlara mikro, semi mikro ve nano boyutlarda silikon emülsiyonları ile yumuşatma işlemi yapılmıştır. Hem renk hem de örgü açısından en uygun silikon yumuşatıcı bileşimi belirlenmiştir. Silikon partikül büyüklüğü azaldıkça yıkama haslığı değerleri yükselmiştir.En iyi yıkama haslığı sonuçları her üç örgülü kumaş için nano silikon ve semi mikro+nano silikon karışımı ile aplikeedilmiş kumaşlarda elde edilmiştir. Silikon ile aplike edilen örme kumaşlarda kuru sürtme haslığı silikon aplike edilmeyen örme kumaşlara kıyasla daha iyi elde edilmiştir. Temas açısı değerleri silikon uygulanmış örme kumaşlarda artmıştır. Bu kumaşlar hidrofob karakter sergilemiştir. Spektrofotometre ile renk ölçümlerinde, nano silikon ve kombinasyonlarının kumaşların rengini iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In thesis study, the effect of silicone particle size on the performance properties of cotton knitted fabrics are investigated in detail. The knitted fabrics which have three different knitting structure (sucs as suprem, ribana, interlock) are dyed by reactive dyestuffs for three different colors (such as blue, green, black). The reactive dyed fabrics are softened by micro, micro and nano silicone softeners. The most suitable silicone softener combination is determined owing to color and knitting structure. The washing fastness values are increased with the decrease of silicone particle size. The best results of washing fastness are obtained in the fabrics which are processed by nano silicones and the combination of micro+nano silicone softeners for three different knitting structures. Dry rubbing fastness are obtained better for silicone softened fabrics compared to the fabrics which don't softened by silicones. It is determined that the particle size of silicones don't affect the color fastness. The values of cantact angle are increased in knitted fabrics which are softened by silicones. These fabrics are presented hydrofob character. It is determined that the nano silicones and its combinations are improved the color of fabric according to the spectrophotmetric color measurements.