'Synthesis, characterization and analytical properties of novel binuclear Palladium(II) and Platinum(II) complexes of ONNO type tetradentate schiff bases'
'ONNO tipi dörtdişli Schiff bazlarının yeni binukleer Palladyum(II) ve Platinyum(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve analitik özelliklerinin incelenmesi'
  1. Tez No: 360651
  2. Yazar: SANGAR SABAH SABIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, naftalen grubu içeren Schiff bazı bileşikleri (H2L1, H2L2 ve H2L3) ve bunların Pd (II) ve Pt (II) kompleksleri sentezlenip, analitik ve spektroskopik yöntemler ile karakterize edilmiştir. Metal-ligand oranları Job's metodu kullanılarak belirlenmiştir. Tüm komplekslerde metal ligand oranı 2:1 (metal:ligand) olarak bulunmuştur. Elde eldilen bileşiklerin elektrokimyasal özellikleri farklı tarama hızlarında çalışılmıştır. Bileşiklerin termal ve fotoluminesans özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three naphthalene based Schiff base compounds (H4L1, H2L2 and H2L3) and their Pd(II) and Pt(II) complexes have been synthesized and characterized by analytical and spectroscopic methods. Job`s method was used to determine metal-ligand stoichiometry. Metal-ligand ratio was found to be (2:1) for all complexes. Electrochemistry of all compounds was studied at various scan rates. Thermal properties of complex were investigated under nitrogen atmosphere. Finally absorption and photoluminescence properties of the compounds were examined.