X-band low phase noise mmic vco & high power mmic spdt design
X-bant düşük faz gürültülü vco & yüksek güçlü spdt tasarımı
- Tez No: 360671
- Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY, DR. TARIK REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Düşük faz gürültülü osilatörler resonatör devresinin bant genişliği ile karşılaştırıldığında genellikle daha dar bir banda sahiptirler. Doğru bir topoloji ve uygun devre elemanları ile bu sorun çözülebilmektedir. Galyum Arsenit (GaAs) temelli HBT' nin base ucuna bir bobin eklenerek elde edilen yapı ile uygun bir resonans devresi sayesinde bant genişliğini kısıtlayan devre elemanlarının etkisi en aza indirilebilmektedir. Bu yapı ile tasarlanan VCO ile 8.8-11.4 GHz aralığında 9-13 dBm çıkış gücünde, 1 MHz ofsette -117 dBc/Hz faz gürültüsü elde edilmiştir. Tezin ikinci kısmı ise Single Pole Double Throw (SPDT) RF anahtar tasarımından oluşmaktadır. Mesa dirençlerinden SPDT üretimine kadar tüm işlemler Bilkent Üniversitesi NANOTAM' da Silikon Karbid (SiC) üzerine Galyum Nitrat (GaN) işlemi kullanılarak üretilmiştir. Öncelikle anahtarlama transistörleri üretilerek SPDT tasarımı yapabilmek için model çıkarılmıştır. Bu model ile üretilen anahtar yapıları DC-12 GHz aralığında 1.4 dB' den az araya girme kaybı (IL), -20 dB' den iyi yalıtım ve en kötü durumda 14.5 dB geriye dönüş kaybı ile çalışabilmektedir. Ayrıca 10 GHz' de sürekli sinyal altında 0.2 dB' den az kompresyon ile 40 dBm' lik çıkış verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Generally the tuning bandwidth (BW) of a VCO is smaller than the tuning BW of the resonant circuit itself. Using proper components with right topology can handle this problem. In order to overcome this problem and improve the tuning BW of the VCO, common-base inductive feedback topology with Gallium Arsenide (GaAs) Heterojunction Bipolar Transistor (HBT) is used and an optimized topology for tank circuit is selected to minimize the effect of bandwidth limiting components. Designed VCO with this topology achived -117 dBc/Hz at 1 MHz offset phase noise with 9-13 dBm output power between 8.8-11.4 GHz band. Second part of the thesis composed of Single Pole Double Throw (SPDT) RF Switch design. From mesa resistors to SPDT fabrication, everything is fabricated using Bilkent University NANOTAM Gallium Nitride (GaN) on Silicon Carbide (SiC) process. Switching HEMTs are fabricated to generate a model to design SPDTs and the final design works between DC-12 GHz with less than 1.4 dB insertion loss (IL), -20 dB isolation and 14.5 dB return loss (RL) at worst case. The power handling of the switches are better than 40 dBm at output with 0.2 dB compression, which is measured with continuous wave (CW) signal at 10 GHz.