Cross-coupled CMOS voltage controlled oscillators operating in the x-band
X-bandında çalışan çapraz bağlı cmos gerilim kontrollü osilatörler
- Tez No: 828197
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gerilim kontrollü osilatörler (GKO'lar) salınım frekansları dışarıdan sağlanan bir kontrol girdisi ile ayarlanabilen elektronik aygıtlardır. Entegre devrelere kolay uyarlanabilirlik sunması açısından yaygın olarak tercih edilen topolojilerden biri çapraz bağlı GKO topolojisidir. GKO tasarımcıları tasarımları için belirli performans kriterlerini, en öne çıkanları frekans ayarlama aralığı ve çıktı faz gürültüsü olmak üzere, dikkate alırlar. Bu iki kriter çoğu zaman bir diğerinden ödün verilmesini gerekli kılar; ayarlanabilirlik açısından daha fazla devre eklenmesi cihaz içerisindeki toplam gürültüyü arttırır. Ayarlama aralığı ve faz gürültüsü arasındaki bu dengeyi gözlemleyebilmek adına 0.18 µm CMOS proseste üretilmiş tek bir çip içerisinde dört farklı GKO tasarlandı ve üretildi. Daha kolay karşılaştırma yapılabilmesi için hepsi X-bandında ve neredeyse aynı salınım frekansında çalışacak şekilde tasarlandı. Çip içerisindeki her GKO ya daha fazla ayarlanabilirlik için daha karmaşık ayarlama devreleri ya da daha iyi faz gürültüsü performansı için daha sade devreler sunmaktadır. Ölçüm sonuçları bu hipotezi doğrular niteliktedir; test edilen GKO'lardaki ayarlama devrelerinin sadeleşmesinin çıktı faz gürültüsünün azalmasına yol açtığı gözlemlenmiştir. GKO'ların merkez salınım frekansları yaklaşık 12 GHz olup en fazla ayarlanabilir GKO'da %25 ayarlama aralığına erişilmiş olunup ayarlanabilirliği olmayanda ise -106 dBm/Hz (1 MHz ofsette) faz gürültüsüne erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
Voltage controlled oscillators (VCOs) are electronic devices whose oscillation frequencies can be tuned by applying an external control input. A widely preferred topology is the cross-coupled VCO topology, which offers easy implementation inside integrated circuits. VCO designers take certain performance metrics into account for their designs, with the most prominent ones being the frequency tuning range and the output phase noise. These two metrics often require trading off from one another; as introducing more networks for tunability increases the overall noise within the device. With the aim of observing this trade-off between the tuning range and phase noise, four VCOs have been designed and fabricated in a single die with a 0.18 µm CMOS process. They are designed to operate in the X-band, at almost the same oscillation frequencies, to allow for easier comparison. Each VCO in the IC offers either more tunability with more tuning circuits or better phase noise performance with simpler circuits. Measurement results verify this hypothesis; a decrease in output phase noise is observed in the tested VCOs that contained simpler tuning network. With center frequencies of oscillation at approximately 12 GHz in the VCOs, tuning ranges as high as 25% are achieved in the VCO with most tunability, while phase noises as low as -106 dBm/Hz (at a 1 MHz offset) were achieved in the one with no tunability.