PVC plastisollerinin ısıya karşı kararlı kılınması
- Tez No: 36073
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM BALKÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada kullanılan plastisol teknolojisi, esnek ve yumuşak ürünlerin Üretiminde yaygın olarak kullanılır. PVG ısıtıldığında HG1 vererek bozunan ve oluşan konjuge dienler nedeni ile kararan bir polimerdir. Bu çalışmada, son Ürün haline dönüştürmek için mutlaka ısıtılması gereken PVG nin, bozunmasını önlemek için ESO ve ZnSt nin önleyici etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu âmâca uygun olarak Rovrenta marka mikserde sabit dönme hızında karıştırılarak plastisol hamurları elde edildi. Jellesmeyi ve ısıl kararlılığı izlemek Üzere plastisol hamuru, cam levha üzerine yayılarak 140 °G da ısıtılarak ju düzeyinde ince filmler elde edildi. Ayrıca mekanik testler ve renk testleri için plastisoller 140 °G da 15 dakika süreyle Sıcak Preste 50 bar basınçta preslenerek 1-2 mm kalınlığında plastijel. levhaları elde edildi. Plastijel levhalar 14O °G da 15-6O dakika, 16O °G da 7-45 dakika süreyle hava dolasımlı etüvde bekletilerek ısıl kararlılıkları incelendi. 140 °G da PVG taneciklerinin içerisine DOP un difüzyonu Orthomat Polarize Mikroskopla artan ısıtma sürelerinde fotoğrafları alınarak gözlendi. 140 °G da DOP un PVG içerisindeki difüzyon katsayısı difüzyon kontrollü modelden 3.96xlO~m /s ve Jellesmenin tamamlanması için gerekli süre 42 dakika olarak bulundu. Plastijellerin kuvvet uzama diyagramları Instron çekme cihazıyla alınarak kopma uzamaları, kopma mukavemetleri ve modül değerleri hesaplandı. Plastijellerin kopma mukavemeti ve kopma uzamaları 140 °G daki Jellesmenin tamamlanması için gerekli süreyi de kapsayan 45 dakikalık ısıtma süresince artmıştır. 140 °G da 45 dakikalık ısıtma süresi sonunda PVG+DOP plastijellerinin kopma mukaveti 79 kg/cm, kopma uzamaları % 154, PVG+DOP ile birlikte 5 kısım ZnSt içeren Plastijellerin kopma mukavemeti 46 kg/cm, kopma uzamaları % 68, PVG+DOP ile birlikte 5 kısım ESO içeren plasti jetlerinkopma mukavemet.! 98 kg/cm, kopma uzaması. % 213 dır. GörülUyorki pj.ast.isol örneklerine ZnSt katılması mekanik mukavemeti azaltıcı, ESO ise artırıcı bir etki yapmıştır. Plastijellerin renk testleri Data Color texflash marka görünür bölge yansıma spektrofotometresinde remisyon değerleri ve sarılık indeksleri kaydedilerek yapıldı. Renk testlerinden ZnSt nin başlangıçta iyi bir renk giderici olduğu, bozunmanın ilerleyen zamanlarında ise, oluşan ZnCl nin bir Lewis asidi gibi davranıp hehidroklorinasyonu hızlandırarak plastijelleri aniden kararttığı gözlenmiştir. ZnSt içeren plastijellerde ZnSt ile 140 °C daki dehidroklorinasyon sonucu oluşan HC1 arasındaki reaksiyonun hız sabiti, plastijel filmlerinin ısıtma süresince alınan ÎR spekt r umlarından bulunmuştur. 154O cmdalga sayısında karboksdlat anyonuna ait, 1590 cm dalga sayısında DOP a aitabsorbanslarınısıtmasuresincedeğişimlerinden reaksiyon hız sabiti için 3.3xl03 lt*mol2 dak.“”1 gibi yUksek bir değer elde edilmiştir. Plastisol örneklerine örneklerine ESO katılması bu reaksiyonun hız sabitini 1.5-2.0x10 it mol dak. ~ değerine dtisUrmlistür. Plastijellerin 14O G daki dehidroklorinasyon işlemi boyunca alınan UV spektrumlarından, ısıtma süresince artan konjuge dien derisimleri hesaplandı. PVC+DOP plastijelinin 140G daki bozunma reaksiyonu etkin hız sabiti 1.62xlO~4dak.~1 iken 5 kısım ZnSt katılması a-llnlO'^dak."1 gibi yüksek bir değere çıkarmıştır. PVC+DOP plastisolüne 2.5 kısım ZnSt katılması bozunma reaksiyonu etkin hız sabitini 0.77xlO~4dak.~± e, PVC+DOP+ 2.5 kısım ZnSt ile birlikte 5 kısım ESO katılması 0.70xlO~4dak.~1 değerine düşürmüştür. Tüm deneysel sonuçlar birleştirildiğinde siner jistik etki açıkça görülmektedir. ZnSt ve ESO nün PVC+DOP plastisollerine birlikte katıldığında, plastijel örneklerin hem yüksek mekanik mukavemete hemde iyi bir ısıl kararlılığa sahip olması, her iki stabilizatörün PVG+DOP plastisolüne tek tek katıldığında gözlenmeyen özelliktir.
Özet (Çeviri)
Plastisol technology used in this study has a wide application area in the production af sofi. and flesdble PVG. PVG is a polymer that decomposes via giving HG1 under the effect of heat and darkens because of formation of conjugated diens. in order to obtain the final plastic product PVG must be heated at. 140-160 G. The purpose of this work is to investigate t-he s-tabilizatdon effect, of ESO and ZnSt, on decomposii,ion of PVG. For this purpose, t.he plast-isol past-es az*e obt,ained by using a Rowent,a mixer wit.h a const-ant, r-otat-ion speed. in order t.o obser-ve t^he gelation behavior and t,hermal st,abiJlt,y, t-he films wit,h a t-hickness at. ju ievel wex»e obtained by spreading t-he plast-isol past.es on glass plat.es and heat,ing t.o 140°G. Besides t,his, for preparation of t.est plat.es for the mechanical and color t.ests, plast.isols were pressed at. 5O baz- pressure and 140 G. The thermal st.abilit.y of plat.es was st-udied by heat.ing t.hem in an air circulating öven for a t.ime per-iod of 1S-6O minut.es and 7-43 minut.es at, 140 °G and 160 °G respectively. The diffusion of DOP in PVC part,icles was ofaserved by t,aking t.he phot.ographs wit.h a Ort.homat, Polarized Micr-oscop at. 140 °G. The diffusion coefficent. of DOP into PVG was -±42 found as 3.9