Farklı gelişme dönemlerindeki çilek bitkilerinin çeşitli organlarında oluşan bazı biyokimyasal değişmeler üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 36074
  2. Yazar: ELMAS ÖZEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1990 - 1994 yıllan arasında, bölgemizde yetiştiriciliği yapılan Pocahontas, Tioga ve Yalova - 110 çilek çeşitleri üzerinde yapılmıştır. Çileklerin çiçek tomurcuğu oluşumu ve gelişiminin seyrini hücresel ve dokusal düzeyde incelemek amacı ile 1990 - 1993 yıllan Ağustos sonu - Aralık sonu arasındaki dönemlerde birer hafta ara ile alman büyüme uçlarından parafin kesitler alınmıştır. Çiçek tomurcuğu gelişim dönemlerinde fenolik maddelerin (kondanse tanenler hariç) mevsimsel değişimini incelemek amacı ile çileklerin genç yaprak, olgun yaprak ve stolorılanndan hazırlanan ekstraktlar ince tabaka kromatografisi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular aşağıda maddeler halinde verilmiştir. 1. Ağustos ayının son haftasından önceki dönemlerde alman büyüme uçlarında herhangi bir farklılaşmanın olmadığı gözlenmiştir. 2. Pocahontas, Tioga ve Yalova - 1 10 çeşitlerinde morfolojik ayınm, Ağustos ayının son haftasında gerçekleşmiştir. 3. Çileklerde çiçek tomurcuklan kısa bir süre içinde oldukça hızlı bir şekilde gelişmiştir. 4. Pocahontas, Tioga ve Yalova - 1 10 çeşitlerinde gelişim safhalarının seyri açısından herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. 5. Çileklerde çiçek tomurcuğu gelişimi, morfolojik ayınm'dan çiçeklenmeye kadar 8 safhada incelenmiştir. 6. Primer çiçekte erkek organ taslaklanmn oluştuğu dönemde (Safha 4), altındaki brakte yapraklanılın koltuklarında sekonder çiçekler oluşmuştur. Bu safhada sekonder çiçeklerde çanak ve taç yapraklan içeren çiçek tablası oluşumu gerçekleşmiştir. 7. Yalova - 1 10 çeşidinde çiçek saplarının diğer iki çeşitden daha uzun olduğu saptanmıştır. 8. Primer çiçekte erkek organ taslaklarında çiçek tozu ana hücreleri ile birlikte onları çevreleyen tapet hücrelerinin oluştuğu ve çiçek tablasının 97çevresinin dişi organ taslaklarıyla kaplandığı dönemde (Safha 6), sekonder çiçeklerde de çok sayıda erkek organ ve az sayıda dişi organ taslağı oluşmuştur. 9. Primer ve sekonder çiçeklerde çok sayıda erkek ve dişi organ taslağı oluşurken, sekonder çiçeklerin altındaki brakte yaprakların koltuklarında tersiyer çiçek oluşumu başlamıştır. 10. Primer ve sekonder çiçeklerde gelişme durumunun bir hayli ileri olduğu dönemde (Safha 6), ikinci bir büyüme ucu çiçek tomurcuğu oluşturmak üzere gelişmeye başlamıştır. 11. Pocahontas, Tioga ve Yalova - 110 çeşitleri bölgemizde kış dinlenme dönemi başlayıncaya kadar çiçek organ taslaklarını oldukça ileri bir düzeye kadar farklılaştırmıştır. 12. Çilekte değişik Rf değeri ve renge sahip toplam 34 fenolik madde saptanmıştır. 13. Kromatogramlar üzerinde UV ışığı altında, açık ve parlak mavi renk veren lekelerin fenilpropan bileşiklerine, portakal rengi ve sarı renk veren lekelerin flavonoidlere, kırmızı renk veren lekenin ise kalkon bileşiğine ait olabileceği saptanmıştır. Parlak beyaz renk veren iki lekenin ise hangi fenolik bileşiklere ait olduğu saptanmamıştır. 14. Fenolik madde kompozisyonları açısından Pocahontas, Tioga ve Yalova - 1 10 çilek çeşitleri arasında herhangi bir farklılık saptanmamıştır. 15. Genç yapraklara özgü 5, olgun yapraklara özgü 6 ve stolonlara özgü 1 leke saptanmıştır. 16. Stolonlarda genç ve olgun yapraklara nazaran daha az sayıda leke bulunmuştur. 17. Çiçek tomurcuğu gelişim dönemlerinde genç yaprak, olgun yaprak ve stolonlarm fenolik madde kompozisyonlarında bazı farklılıklar olduğu saptanmıştır. 9818. Pocahontas çeşidinin olgun yapraklarında Ekim ayının 2. haftasında 27 ve 29 numaralı flavonoidlerin ve 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 30 ve 32 numaralı fenilpropan bileşiklerinin çalışılan konsantrasyonda bulunmadığı saptanmıştır. 19. Pocahontas, Tioga ve Yalova - 1 10 çeşitlerinin Eylül ayının 2. haftasında genç yaprak kromatogramlannda 5, 7, 8 ve 29 numaralı flavonoidlerin leke büyüklüğü ve renk yoğunluğu kriterleri göz önüne alındığında, diğer dönemlere oranla daha fazla olduğu belirlenmiştir. 20. Genç yapraklara özgü bir fiavonoid olan 8 numaralı lekenin Tiöga çeşidinin genç yapraklarında Ağustosun son haftasında bulunmadığı saptan mıştır. 21. Tioga ve Yalova - 110 çeşitlerinin olgun yaprak ve stolonlannda Aralık ayının 4. haftasındavO döneme kadar görülmeyen.29 numaralı fiavonoid ortaya çıkmıştır. 22. Yalova - 110 çeşidinin olgun yapraklarında Kasım ayının 3. haftasından Aralık sonuna kadar olan dönemde çok sayıda fenil propan bileşiği (20, 21, 23, 24, 25, 26, 30, 32) bulunmuştur. 23. Ağustosun 4. haftasında Pocahontas, Tioga ve Yalova - 110 çeşitlerinin olgun yapraklarında, diğer dönemlerden daha fazla sayıda fenilpropan bileşiğinin (20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 30, 32) bulunduğu saptanmıştır. 99
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was carried out at Ege University, Faculty of Agriculture between 1990 and 1994 on strawberry cultivars Pocahontas, Tioga and Yalova- 110 grown widely in the Aegean Region. In order to examine the formation and development of the strawberry flower buds histologically, paraffin embedded sections were taken during the period between end of August and end of December between 1990 and 1993 at weekly intervals. Extractions were made from the young and mature leaves and runners of the strawberry plants to analyze the seasonal changes of the phenolic substances (excluding condensed tannins) during the flower bud development by thin layer chromatography. The results obtained from the investigations could be summarized as follows: 1. No differentiation could be seen in the apices sampled before the last week of August. 2. Flower bud differentiation occurred during the last week of August in all three strawberry varieties; Pocahontas, Tioga, and Yalova- 110. 3. The strawberry flower buds developed very rapidly within a very short period of time. 4. The enhancement of the stages did not vary according to the cultivars. 5. The development of flower buds in strawberries was investigated as eight different stages. 6. During the period in which the male organ primordia were formed in the primary flower, secondary flowers started to develop in the axillas of the bracts. The receptacles carrying the sepals and the petals were also formed in the secondary flowers during this stage. 7. In Yalova- 1 10, the pedicels were longer than the other two cultivars. 8. During the Stage 6 while the pollen mother cells and tapetum cells that surround the mother cells were formed in the male organ primordia and the 100receptacle filled with the female organ primordia in the primary flower, many male but fewer female organs were formed in the secondary flower. 9. In the axillas of the bract leaves, tertiary flowers had started to develop while many male and female organ primordia had already been apparent in the primary and secondary flowers. 10. During an advanced stage (Stage 6) in the primary and secondary flowers, a second apex started to develop to form a flower bud. 11. Under the conditions present in the Aegean Region, the differentiation within the floral primordia of Pocahontas, Tioga and Yalova-110 advanced until the dormant period starts in winter. 12. In strawberries totally 34 phenolic substances were detected each varying in spot color and Rf value. 13. The investigation of the chromatograms under UV light revealed that the bright light blue spots belonged to phenylpropane, orange and yellow spots to flavonoids and red spots to chalcone. The two bright white spots could not be identified. 14. No differences were found in terms of phenolic composition among the cu|+îvqfS. 15. Five spots were found only in young leaves, 6 only in mature leaves and 1 only in runners. 16. In the application of runner extracts fewer spots were found. 17. The phenolic composition of young and mature leaves and runners varied according to the developmental stages. 18. During the second week of October, in the mature leaves of Pocahontas flavonoids numbered as 27 and 29 phenylpropane compounds 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 30 and 32 could not be found within the detection limits. BORUHAHTftSfMl MB»»19. In the chromatograms of young leaves, the spot size and intensity of flavonoids 5. 7, 8 and 29 were greater compared to the other stages in all of the three cul-hvcıns. 20. Spot 8 believed to belong to the young leaves could not be detected in Tioga variety during the last week of August. 2 1. In the mature leaf and runner samples of Tioga and Yalova- 1 1 0. tu l-H v cirs a flavonoid (No 29) was found in the 4th week of December. 22. In the mature leaves of Yalova- 110, many spots identified as phenyl propane compounds (20, 21, 23, 24, 25, 26, 30, 32) were detected during the period between the third week of November and end of December. 23. The mature leaves of Pocahontas, Tioga and Yalova- 1 10 sampled during the 4th week of August possessed greater number of phenylpropane compounds (20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 30, 32) than in the other stages. 102