Seralarda, mikrodalga enerjisinden yararlanarak kırmızı örümcek mücadelesinde kullanılacak kendi yürür bir makine tasarımı
Designing a self-propelled control vehicle using microwave energy under control of red spider mite in greenhouses
- Tez No: 360730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER HÜSEYİN ÇELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Birçok tarımsal üretimde zararlılar olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bunlar üretim süresince etkili olabildiği gibi hasat sonrası da etkili olabilmektedir. Hatta satış sonrasında da ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Bu zararlılardan biri de kırmızı örümceklerdir. Projeye konu olan Tetranychus urticae Koch. (İki noktalı kırmızı örümcek) içerisinde süs bitkileri, yumuşak ve sert çekirdekli meyveler ve sebzelerin yer aldığı yaklaşık 200 kadar konukçuya sahip tüm dünyada yaygın bir türdür. Kırmızı örümcek kontrolünde en etkili ve yaygın olan, bunun yanında insan ve çevre sağlığına zararlı etkisi olan kimyasal ilaçlar ve kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada seralarda fasulye, hıyar ve patlıcan bitkilerinde ekonomik zararı olan kırmızı örümcek zararlısı ile mücadelede mikrodalga enerjisinden faydalanmak amaçlanmıştır. Çalışmalarda gerek olacak dielektrik sabiti ve kayıp faktörleri belirlenmiştir. Bir deney düzeneği geliştirilerek bu düzenekte, bitkilerin ve böceklerin etkilendiği mikrodalga enerjisi güç seviyesi, bu güce maruz kalma süresi ve sistemin uygun ilerleme hızı belirlenmiştir. Bu çalışmalar sırasında bitki ve kırmızı örümceklerin ne şekilde zarar gördükleri de takip edilmiştir. Bu bilgiler toplandıktan sonra seralarda sıra arasında kendi yürür bir makine tasarlanmış, imal edilmiş ve denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pests cause enormous damage to agricultural production especially on open-field agriculture which affects during production process, after harvest and results in economic loss even after sales. The subject of this thesis, Tetranychus urticae Koch, is one of those pests and is widely prevailed among almost 200 hosts including ornamental plants, vegetable and fruits. Chemical drugs and treatments are most effective and widely used technique in pest-control. However, these include hazardous substances on human health and the environment as well. This thesis aims to develop an alternative method by using microwave energy to control Tetranychus urticae Koch at greenhouses in production of bean, cucumber and eggplant. Dielectric constants and loss factors have also been determined to be used in studies. To this respect, a testing apparatus has been established where the sufficient microwave power limits, exposure length and proper vehicle speed has been determined according to tests. The total damage on the plants and the red spider mite has also been followed up during test process. After all these studies and data collection, a self-propelled pest control prototype has been designed, manufactured and tested in accordance with the results of the tests.