Türkiye'de yaşayan Duvar Kertenkelesi (Podarcis muralis)'nin taksonomik durumunun morfolojik ve moleküler yönden incelenmesi
The assessment of Podarcis muralis based on morphology and molecular features
  1. Tez No: 360789
  2. Yazar: MÜCAHİT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye?nin farklı bölgelerindeki popülasyonlardan alınan Podarcis muralis (Laurenti, 1768) türüne ait bireylerin çeşitli morfolojik verileri (folidosis özellikleri, vücut ölçüm ve oranları) ve mitokondriyal 16S rRNA ve cytB genlerinin baz dizilişlerine ait veriler karşılaştırılmıştır. Folidosis özellikleri incelenen P. m. kefkenensis alttürüne ait örnekler, P. m. muralis alttürüne ait diğer popülasyonlardaki örneklerden preoksipital plağın varlığı ve preoküler plağın iki parçalı olması ile ayrıldığı gözlenmiştir. Morfolojik incelemelerde P. m. kefkenensis alttüründe farklılıklar gözlemlenmesine rağmen, moleküler analizler sonucu belirgin bir farklılık görülmemiştir. Bunun aksine Sinop ve Zonguldak (Alaplı) örnekleri monofiletik bir grup olarak diğer popülasyonlardaki örneklerden ayrılmıştır. Ayrıca Sinop ve Zonguldak?tan incelenen örnekler merkezi preanal plak sayıları, masseterik ve timpanik plak arasındaki plak sayıları bakımından da diğer popülasyonlardaki örneklerden farklılık göstermiştir. Sinop ve Zonguldak örneklerinin diğer popülasyonlardaki örnekler ile olan genetik uzaklık değerlerinin % 3?ün altında olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu iki popülasyondaki örneklerin genetik olarak diğer örneklerden tür düzeyi kadar büyük derecede farklı olmasa da alttür düzeyinde bir farklılığa sahip olduğu, P. m. kefkenensis alttürünün, moleküler düzeyde nominat alttürden farklı olmadığı ve Türkiye?deki Duvar Kertenkelelerinin Sinop-Zonguldak ve diğer bölgelerdeki popülasyonlardan oluşan iki ayrı soya (lineage) ayrıldığı görülmüştür ve bunların Podarcis muralis?in alttürleri olarak kabul edilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, Podarcis muralis specimens obtained from different location of Turkey were compared based on morphology and mitochondrial 16S rRNA and cytB gene sequences. Podarcis muralis kefkenensis are different from nominate subspecies based on two characters. These are preoccipital scale and two pieces of preocular scale. Although some morphologic differences were observed in P. m. kefkenensis, there was no precise distinction based on results of molecular analysis. Conversely, Zonguldak and Sinop specimens were separated as a different monophyletic group. In addition, Zonguldak and Sinop specimens were separated other populations in their morphology. These characters are central preanal scale and scales located between masseteric and tympanic scale. It was found that genetic distances between Sinop-Zonguldak and the other populations were less than % 3. Consequently, genetic distances between these population (Sinop-Zonguldak and the others) is not enough to evaluate as a new species but it is enough to consider these populations as the representatives of a new subspecies. It was seen that P. m. kefkenensis has not definite differences from nominate subspecies based on the molecular analysis and it is suggested that Podarcis muralis in Turkey separated two lineage as Zonguldak-Sinop and the others. Zonguldak-Sinop lineages were suggested to be a new subspecies.