Kıyı ve denizel alanlarda arazi yönetimine yönelik sorunlar ve çözüm yaklaşımları
Land management problems of coastal and marine areas and solution approaches
  1. Tez No: 360790
  2. Yazar: VOLKAN BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Günümüzde kıyı ve denizel alanlarında karasal alanlar gibi kullanım haklarının belirlenmesi ve kayıt altına alınması, hukuki, sosyal ve ekonomik bir gereklilik olduğu kadar sürdürülebilir çevre yönetimi için de zorunlu görülmektedir. Bu bağlamda bu tür alanların yeniden tanımlanması ve yapılandırılmasına ihtiyaç vardır. Çalışmada, kıyı ve denizel alanlara yönelik dünyada ortaya çıkan yeni yaklaşımlar, özellikle gelişmiş ülkeler ve uluslararası organizasyonlar düzeyinde incelenmiş, Avrupa Birliği'nin benimsemiş olduğu uluslararası önerilere Türkiye'nin de bir an önce uymasının gerekliliği vurgulanmıştır. Tez kapsamında Türkiye'de kıyı ve denizel alanlara ilişkin faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlar ile mevcut yasalar tespit edilmiş, mevcut yapının bütüncül olarak değerlendirilebilmesi amacıyla kıyı ve denizel alanlara yönelik kurumlar ile faaliyetler arasında bir matris oluşturulmuştur. Ayrıca kıyı ve denizel alanlarda yaşanan sorunların tespiti amacıyla, bu alanlarda faaliyet gösteren kurumlara ilişkin anket ve mülakat çalışmaları yürütülmüş ve mevcut durum ortaya koyulmuştur. Yapılan çalışma sonunda kıyı ve denizel alanlara ilişkin günümüzdeki mevcut yapıların hukuki, kurumsal ve teknik açıdan yeterli olmadığı görülmüş, bir an önce bütünleşik bir kıyı ve denizel alan yönetim sistemine geçilmesi gereği ifade edilmiş ve arazi yönetimi kapsamında yeni yaklaşımlar geliştirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
That the rights of usage for coastal and marine areas are defined and recorded as well as lands as a legal, social and economical must seems obligatory; besides, it is a must for a sustainable environment management. In this sense, it is needed that such areas are redefined and restructured. In this study, new approaches all over the world related to coastal and marine areas are analyzed especially in the level of developed countries and international organizations, and the necessity that Turkey should adapt itself immediately to international suggestions that European Union has adopted is mentioned. In the thesis, existing laws are identified with the institutions and organizations which carry out activity related to coastal and marine areas in Turkey, and in order to wholly evaluate the present structure, a matrix is created between the institutions of coastal and marine areas and their activities. Moreover, in order to define the problems in coastal and marine areas, surveys and interviews are conducted related to the institutions active in these areas and present situation is put forward. As a result of the study carried out, it is seen that recent existing structures related to coastal and marine areas are not legally, institutionally and technically sufficient. Also it is mentioned that an integrated coastal and marine areas management should be adopted as soon as possible. Additionally, new approaches are developed in the frame of land management and suggestions are made accordingly.