Lifli kendiliğinden yerleşen betonların yol betonu olarak kullanılması
Using of self-compacting concrete with fibers on concrete pavements
- Tez No: 360833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kendiliğinden Yerleşen Beton (KYB) kullanımı detaylandırılmıştır. Kaplamaya uygun olabilecek farklı oranlarda Lifler (Çelik ve Polipropilen) ve Uçucu Kül ihtiva eden KYB üretimleri yapılmış, deneyleri tamamlanmıştır. Elde edilmiş sonuçlar ve dış kaynaklardan edinilen farklı başlıklardaki bilgiler ile birlikte konu ile ilgili hassasiyetler, avantajlar, üretim kuralları ve önerilerin geniş sunumu yapılmıştır. Lif kullanımı hem performansı arttıracak, hem de donatı işçiliği maliyetinin tasarrufunda önemli katkılar sağlayacak nitelikte katkılar olarak düşünülmüş ve irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
in this study self-compacting concrete (SCC) was detailed because of its cheaper and faster manufacturing effect. Self-compacting concretes produced which has containing, different rates fibers and fly ash then tests have been completed. Sensitivites, advantages, producting rules and recommandations have been presented with obtained - achieved results and external articles. Fibers were intended as make important contributions which is increaseing performance as well as saves costs of reinforcement labor wages.