Kendiliğinden yerleşen lifli betonların çekme elemanlarında kullanılabilirliği
- Tez No: 299208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kendiliğinden yerleşen lifli betonlar, yüksek performanslı beton sınıfına girmektedir ve kullanımları günden güne yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kendiliğinden yerleşen lifli betonların özellikle çekme dayanımının araştırılmasıdır. Ayrıca bu betonların, taze beton yapıları ve basınç dayanımları da incelenmiş olup, elde edilen sonuçlar arasında ilişkiler kurulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla taze beton üzerinde birim hacim ağırlık, hava miktarı, serbest yayılma, J-halkası ve V-hunisi deneyleri; sertleşmiş beton üzerinde de basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Beton üretiminde iki farklı uzunluk ve boy/çap oranına sahip çelik lif, bir polipropilen lif ve bir alkali dirençli cam lif kullanılmıştır. Deneyler için, tekil veya karışık lif içeren oniki adet kendiliğinden yerleşen beton serisinin yanı sıra kontrol amaçlı bir adet de lifsiz kendiliğinden yerleşen beton üretilmiştir.Çalışmada, beton içinde çelik liflerin kullanılmasının çekme dayanımını arttırdığı, ancak işlenebilirlik özellikleri ile basınç dayanımını azalttığı, cam ve polipropilen liflerin tekil ve 7 kg/m3 olarak kullanıldığı beton serilerinde, betonun kendiliğinden yerleşme özelliğini kaybettiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Çelik liflerde uzunluk, boy/çap oranı ve miktar arttıkça çekme dayanımının arttığı; ancak taze beton özellikleri ve basınç dayanımının azaldığı görülmüştür. 60 mm uzunluğundaki çelik lifin, beton karışımında 60 kg/m3 miktarında kullanılması sonucu elde edilen seri, lifsiz seriye göre % 90 daha fazla eğilmede çekme dayanımı vermiştir. Çelik liflerde uzunluk, boy/çap oranı ve miktar azaldıkça da kötü olan işlenebilirlik ve basınç dayanımı bir miktar iyileşmiş, ancak çekme dayanımı düşmüştür. Ayrıca deneylerden elde edilen bir başka sonuçta, uzun ve kısa çelik liflerin birlikte kullanıldığı betonların hem taze hem de sertleşmiş beton özellikleri için optimum değerler verebileceğidir.
Özet (Çeviri)
Fibre reinforced self compacting concrete is a high performance concrete, and its usage is spread day by day. The aim of this study is to carry out an investigation of fibre reinforced self compacting concretes? tensile strenghts. Beside tensile strength, both fresh concrete properties and compressive strengths were researched, and relations were established between experimental results. For this purpose, the experiments of weight per unit volume, air ratio, slump-flow, J-ring, V-box on fresh concretes, and compressive strength, splitting tensile, flexural tensile strength experiments on hardened concretes were made. 2 steel, 1 polypropylene and 1 alkali-resistant glass fibre which have different lengths and aspect ratios, were used for producing fibre reinforced self compacting concretes. One self compacting concrete without fibre and twelve fibre reinforced self compacting concretes were prepared. The fibres were used as single and in combination.In this study, the steel fibres were increased the tensile strength of concretes but decreased the concretes? workability and compressive strengths. Glass and polypropylene fibre which were used as single and 7 kg/m3 in concrete mixes, were lost self compacting property of concretes. Increasing length, aspect ratio and amount of steel fibre were improved tensile strengths of fibre reinforced self compacting concretes, however properties of fresh concrete, and compressive strength were worsened. Using 60 mm long steel fiber in the amount of 60 kg/m3 in concrete mix were increased flexural tensile strength % 90. Reducing length, aspect ratio and amount of steel fiber were improved workability of fresh concrete and compressive strength,but tensile strength was decreased. In addition, another result obtained from the experiments that to use the long and short steel fibers in concrete can be given optimum values for both fresh and hardened concrete properties.