Sualtı sistemleri için gömülü elektronik ciroskop pusula
Embedded electronics gyroscope compass for underwater systems
- Tez No: 360874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yönelim tespit sistemleri birçok navigasyon uygulamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle ataletsel algılayıcıların kullanılarak bir sistemin yöneliminin etkin şekilde tespit edilmesi önemli bir araştırma konusudur. Literatürde ataletsel algılayıcılardan alınan verilerin kaynaştırılarak yönelim tespitine yönelik birçok çalışma mevcuttur. Bu tez çalışması kapsamında özellikle su altında kullanılan ince çekilebilir dizinlerde kullanılmak üzere bir gömülü yönelim tespit sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem oldukça küçük fiziksel boyutlara sahip olan ince çebilebilir dizine monte edilebilir yapıda olup 3-eksenli ivme, ciroskop ve manyetik alan ölçer algılayıcıları içermektedir. Bu algılayıcılardan alınan ham veriler literatürde bulunan bayır inişi (gradient-descent) tabanlı bir yöntem ile kaynaştırılarak yönelim bilgisi elde edilmektedir. Geliştirilen yönelim tespit modülleri seri bir haberleşme kanalından merkezi bir bilgisayara veri aktarabilmek için CAN-BUS arayüzüne sahiptir. Yapılan kontrollü deneyler, tez kapsamında geliştirilen gömülü yönelim tespit modülünün hedeflenen isterleri sağlandığını göstermiştir. Özetle, bu tez çalışması sonucunda, ince akustik çekilebilir dizinlerde kullanılabilir ölçülerde bir gömülü elektronik ciroskop pusula prototipi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orientation determination systems are widely used in many navigation applications. Especially, effective determination of orientation by making use of inertial sensors is an emerging topic. There are many works in literature that aims to fuse raw data taken from inertial sensors to determine orientation. Within the scope of this thesis, an embedded orientation determination system that can be used in particularly underwater thin line towed array is developed. The system developed can be integrated into thin line towed arrays which have quite small pysical dimensions and includes 3 axis accelerate, gyroscope and magnetometer. Orientation of the modüle is obtained by the fusion of raw sensor data using a gradient descent based technique avaliable in the literature. The developed orientation determination modules have CAN-BUS interface to transmit data to main computer systems via a serial communication channel. The controlled experiments carried out show that the orientation determination module developed is able to satisfy target requirements. In summary, at the end of this thesis an embedded electronic gyroscope compass module prototype for thin line towed arrays has been developed.