İnsansız denizaltı araçları için gömülü kamera çözümleri
Embedded camera solutions for autonomous underwater vehicle
- Tez No: 259483
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Görüntü algılama birimleri, sualtı ortamını görüntülemek amacıyla, insansız denizaltı araçlarının önemli bir gereksinimidir. Düşük güç tüketimi, yüksek işlem gücü, düşük maliyet ve yüksek güvenilirlik bu birimlerin sağlaması gereken temel özelliklerdir. Ayrıca, yüksek güçlü bir video sıkıştırma algoritması da, videonun depolanması ve iletilmesi için önemli bir faktördür.Bütün bu ihtiyaçlar, Texas Instruments firmasının güçlü bir işlemcisi olan TMS320DM365 yongasında karşılanmıştır. Zengin bağlantı arayüzleri, yüksek hızlı RAM bağlantı desteği, yüksek kapasiteli Flash bellek desteği ve Linux işletim sistemi desteği TMS320DM365 yongasını gömülü kameralar için en uygun çözüm haline getirmektedir.Bu tezde, insansız denizaltı araçları için gömülü bir kamera çözümü geliştirilmiştir. Çözüm, donanım tasarımı, yazılım geliştirme platformu, yazılım tasarımı ve örnek uygulamaları içermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important needs of autonomous underwater vehicles is a video unit for monitoring underwater environment. Low power consuption, high processing power, low cost, high reliability are basic needs of such a unit. Also a powerfull video compression algorithm is a must for storing and transfering of video.All these needs are combined in a powerfull microprocessor IC of Texas Instruments called TMS320DM365. Rich pheripherals, high speed external RAM support, high density external Flash memory support and Linux support package make this IC the best solution for embedded cameras.In this thesis, an embedded camera solution for autonomous underwater vehicles has been developed. The solution includes both hardware design, software development platform, software design and software examples.