Konağa verilen indol-3-asetik asit'in konak achoria grisella fabricus, 1794 (Insecta:Lepidoptera: Pyralidae) hemositlerine etkisi
Effects of indole-3-acetic acid on hemocytes of the host achoria grisella, 1794 (Insecta:Lepidoptera: Pyralidae)
  1. Tez No: 360880
  2. Yazar: DİLEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde nüfus artışıyla birlikte besin ihtiyacı da artmıştır. Bu amaçla birçok bitki gelişim düzenleyicisi (BGD) tarımsal verimi ve kaliteyi arttırmak için kullanılmaktadır. Böylece BGD' lerin bitkiler, böcekler ve diğer canlılar üzerindeki etkileri de merak konusu olmuştur. Bir BGD olan indol-3-asetik asit (IAA), temel oksin olarak kabul edilen bitkisel bir hormondur. Yaptığımız çalışmada IAA'nın konak, küçük balmumu güvesi, Achroia grisella Fabr. (Lepidoptera: Pyralidae)'un larval hemositlerine etkileri araştırıldı. Kontrol ve deney grupları, 25 ± 2°C sıcaklık, %60 ± 5 bağıl nem ve 12: 12 saat Aydınlık: Karanlık fotoperiyot şartlarında laboratuvarda yetiştirildi. Farklı dozlarda (2, 5, 10, 50, 100, 200, 500 ve 1000 ppm) IAA verilen A. grisella'nın toplam hemosit sayıları, hemosit tipleri ve hemositlerindeki apoptotik ve mitotik indeks oranları tespit edildi. A.grisella'nın kontrol grubunda 6,38 x 106 hücre/ml olarak belirlenen hemosit sayısı tüm IAA dozlarında artış gösterdi. IAA dozuna bağlı olarak hemosit tiplerinde bir farklılık görülmedi. Hemolenfte en çok görülen hemosit tipi plazmatositler, en az görülen hemosit tipi de siferülositler olarak belirlendi. Mitotik indeks oranı IAA uygulanan grupların bazılarında artış bazılarında ise azalma gösterdi. Deney gruplarında apoptotik hemosit ve canlı hemosit oranında artış olduğu, nekrotik hemosit oranında ise azalma olduğu belirlendi. Çalışmamızın sonunda IAA'nın etkisiyle A.grisella hemosit sayısında, mitotik ve apoptotik indeks oranlarında değişiklikler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Today, nutritional needs have increased along with the population growth. Many plant growth regulator (PGR) are used to increase agricultural productivity and quality for this purpose. Thus, PGR 's effects on plants, insects and other organisms has been an object of curiosity. Indole-3-acetic acid (IAA), which is a plant growth regulator, is a plant hormone accepted as the basic auxin. In this study the effects of IAA on the hemocytes of host, small wax moth, Achoria grisella Fabr. (Lepidoptera: Pyralidae)'s larvae were investigated. Control and experiment groups were cultivated at the laboratory at 25 ± 2 °C, 60 ± 5 % relative humidity and a photoperiod of 12:12 h Light: Dark conditions. Total hemocyte numbers, hemocyte types and on its hemocytes mitotic and apoptotic indices rates of A. grisella, which given different doses of IAA (2, 5, 10, 50, 100, 200, 500 ve 1000 ppm), were detected. Hemocyte numbers, which is 6,38 x 106 cell/ml in the control group of A.grisella, have increased in all doses of IAA. Depending on doses of IAA have any effect on different types of hemocytes. Plasmocytes, the most common type of hemocyte and spherüloctyes, the least common type of hemocytes were identified in hemolymph. The rate of mitotic index, in some of IAA applied groups showed an increase and a decrease in some. An increase of apoptotic hemocyte and living hemocyte rates and a decrease of necrotic hemocyte rate were determined in the experiment groups. At the end of our study, some changes based on the effect of IAA in hemocyte numbers, mitotic and apoptotic indice rates of A. grisella's were observed.