Farklı dozlarda konağa verilen IAA (indol-3-asetik asit)'in parazitoit Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae) gelişim biyolojisine etkileri
Effects of IAA (indole-3-acetic acid) that applied to host at different doses on the developmental biology of Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae)
  1. Tez No: 259462
  2. Yazar: İPEK HAFTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Koinobiont, soliter ve erken evre larva endoparazitoiti Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae), lepidopter konak, küçük balmumu güvesi, Achroia grisella Fabr. (Lepidoptera: Pyralidae) üzerinde, 25 ± 2°C sıcaklık, %60 ± 5 bağıl nem ve 12: 12 saat A: K (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanarak laboratuvar şartlarında yetiştirilmiştir. Farklı dozlarda (2, 5, 10, 50, 100, 200, 500 ve 1000 ppm) konak besinine verilen indol-3-asetik asitin, A. galleriae'nın birinci nesil ergin çıkış süresi, verim, eşey oranı, ergin hayat uzunluğu, ergin boy uzunluğu ile ikinci nesil verim ve eşey oranına etkileri tespit edilmiştir.Kontrol grubu için 35.60 gün olan parazitoit ergin çıkış süresi; 10 ppm'de 39.80, 200 ppm'de 40.47, 500 ppm'de 46.60, 1000 ppm'de ise 47.60 güne uzamıştır. IAA uygulaması F1 ve F2 neslinde toplam verimi etkilemiştir ve 500 ppm ve üzerindeki dozlarda kontrollere göre %50'den fazla azalma gözlenmiştir. Çıkış oranı kontrolde ve deney gruplarında erkeklerin lehine tespit edilmiştir fakat dişi eşey oranı 500 ve 1000 ppm'de önemli artış göstermiştir. F1 neslinde ortalama ergin hayat uzunluğu doza bağlı azalma göstermiştir. Aynı zamanda ergin boy uzunluğu da 500 ve 1000 ppm'de kontrol ve diğer deney gruplarına göre önemli ölçüde azalmıştır. Sonuçlar, dolaylı olarak IAA'ya maruz bırakılan parazitoitin gelişim biyolojisinin özellikle yüksek dozlarda etkilenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Koinobiont solitary and early instar larval endoparasitoid Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae) was reared on its lepidopterous host, the small wax moth, Achroia grisella Fabr. (Lepidoptera: Pyralidae) under a photoperiod of 12: 12 h (Light: Dark) at 25 ± 2°C and 60 ± 5% relative humidity. The effects of indole-3-acetic acid that applied to host diet at different doses (2, 5, 10, 50, 100, 200, 500 and 1000 ppm) on the immature developmental time, fecundity, sex ratio, adult longevity and adult size in F1 generation, fecundity and sex ratio in F2 generation of A. galleriae were investigated.Immature developmental time of parasitoid progeny prolonged as 39.80 at 10 ppm, 40.47 at 200 ppm, 46.60 at 500 ppm and 47.60 d at 1000 ppm with respect to 35.60 d in control group. IAA treatment affected the total fecundity of in F1 and F2 generation and a decrease by more than 50% was observed with respect to controls at doses ?500 ppm. The ratio of offsprings was in favor of males in control and experimental groups but female sex ratio considerably increased at 500 and 1000 ppm. Average adult longevity in F1 generation displayed a dose-wise decrease. Adult size also decreased considerably at 500 and 1000 ppm respect to control and other experimental groups. The results showed that the developmental biology of parasitoid exposed indirectly to IAA might be affected specifically at high doses.