Aydınlatma aygıtlarının enerji verimliliği ve güç kalitesine etkileri
Lighting devices energy efficiency and effects on power quality
- Tez No: 360887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknoloji'nin gelişmesi ile birlikte insanoğlunun enerjiye olan talebi her geçen gün artmaktadır. Yeryüzünde bulunan sınırlı kaynaklar ve sürdürebilirlik kavramı düşünüldüğünde, gelecek kuşaklara daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için enerji verimliliği olan sistemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu anlamda, elektrik enerjisi tüketimi içinde önemli bir paya sahip olan aydınlatma sistemlerinde en etkili elemanlardan biri olan az enerji tüketen aydınlatma aygıtlarının kullanımı da üzerinde çalışılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmasında günümüzde kullanılan iç ve dış aydınlatma elemanlarının verimliliği ve güç kalitesi üzerine etkileri incelenmektedir. Ayrıca, iç ve dış aydınlatma aygıtlarından oluşturulan farklı deney düzenekleri bir güç analizörü yardımı ile ölçülmekte ve aydınlatma elemanlarının şebekeden çektiği akım-gerilim dalga şekli, şebekeye olan harmonik etkileri ve güç kalitesi bileşenleri karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Meskenlerde kullanılan iç aydınlatma aygıtlarının aylık ve yıllık olarak maliyet analizi tablo ile verilmektedir. Alınan ölçüm sonuçları dikkate alınarak güç kalitesi ve enerji tasarrufu için alınabilecek öneriler belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Everyday, the world's energy demand and consumption are increasing in conjuction with further developments of technology. Highly energy efficient systems must be developed and used in order to leave a viable environment for the future generations. This is absolutely necessary because our energy resources are limited. Therefore, it is crucial to take into consideration the amount of electrical energy consumed by lighting equipment in order to reduce the overall consumption of energy. In this thesis, the efficiency of currently used interior and exterior lighting equipments and their impact on the power quality have been investigated. The experimental test benchs have been set up, which includes internal and external lighting equipments. The current-voltage waveforms, the power factor, and the harmonics of these lighting equipments have been analyzed. An analysis table has been created including the monthly and annual cost of residential interior lighting devices. Based on the experimental test results, recommendations have been made regarding energy saving methods and the power quality as indicated in this study.