Activity analysis for assistive systems
Yardımcı teknoloji sistemlerinde aktivite analizi
  1. Tez No: 360922
  2. Yazar: AHMET İŞCEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DUYGULU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsan hareketlerini anlamak ve analiz etmek bilgisayarlı görü alanında ne kadar popüler bir konu olsa da, yapılan arastırmaların çoğu yürümek ve zıplamak gibi olağan hareketleri tanımak uzerine yoğunlasmaktadır. Bu yöntemleri yardımcı teknolojiler gibi daha spesifik alanlarda uygulamak her zaman kolay olmayabilir. Bu uygulamalar çoğu zaman sınıflar arası çok az değişim gösteren ve aynı sınıf icinde fazla değişim gösterebilen aktivitelerden oluşmaktadır. Bu tezde videoların küçük parçalarından hareket bilgisini kullanarak günlük aktiviteleri tanımayı öneriyoruz. Önerilen yöntem, gösterilen hareketi tanımlamak için hareket yörüngesinin varyans ve uzunluk gibi istatistiksel bilgilerini kullanmaktadır. Aynı zamanda, hareketlerin konumsal bilgileri de uzaysal grid kullanılarak elde edilir.Deneylerimizde bu yöntemin özellikle içinde hızlı hareketler bulunduran tıbbi cihaz kullanımı alanında yardımcı olduğunu görüyoruz. Bu tezdeki diğer katkı ise, görsel bilginin yeterli olmadığı zamanlarda hareketlerin sıralamasını modellemenin sistemin aktivite tanıma performansı arttırdığı göstermektir. Problemin görsel kısmı içinse, farklı öznitelik gruplarının tahminlerini birleştiren bir öneriyle, birden fazla görsel bilgi kullanabiliyoruz. Deneylerimizin de gösterdiği üzere, önerilen yöntemler tıbbi cihaz kullanımı ve yemek yapma aktivitelerini tanıma gibi yardımcı teknoloji cihazları alanlarında performansı ciddi bir şekilde yukseltmiştir.
Özet (Çeviri)
Although understanding and analyzing human actions is a popular research topic in computer vision, most of the research has focused on recognizing“ordinary”actions, such as walking and jumping. Extending these methods for more specific domains, such as assistive technologies, is not a trivial task. In most cases, these applications contain more fine-grained activities with low inter-class variance and high intra-class variance. In this thesis, we propose to use motion information from snippets, or small video intervals, in order to recognize actions from daily activities. Proposed method encodes the motion by considering the motion statistics, such as the variance and the length of trajectories. It also encodes the position information by using a spatial grid. We show that such approach is especially helpful for the domain of medical device usage, which contains actions with fast movements Another contribution that we propose is to model the sequential information of actions by the order in which they occur. This is especially useful for fine-grained activities, such as cooking activities, where the visual information may not be enough to distinguish between different actions. As for the visual perspective of the problem, we propose to combine multiple visual descriptors by weighing their confidence values. Our experiments show that, temporal sequence model and the fusion of multiple descriptors significantly improve the performance when used together.